Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie Po 1989 (wyniki)
29 września 2020 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 3 500 zł

Cena wylicytowana: 3 500 zł

olej/płótno, 57 x 63 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'MONIKA CHLEBEK | TRUFLA | O/P | 57x63 | 2018'
ID: 86138
  • „Obrazy niepodobne”, Galeria Miejska Arsenał, Poznań, 08.03-7.04.2019
Twórczość Moniki Chlebek otacza aura tajemnicy oraz niedopowiedzeń. Przygaszone barwy, fragmentarycznie ujęte postaci, sytuacja, której charakter jest zaledwie wyczuwalny – to wszystko składa się na fenomen młodej artystki. Swoimi pracami snuje pewną opowieść, prowadząc odbiorcę jedynie do ściśle określonego momentu, po którym pozostawia go z poczuciem ogarniającego niepokoju, ale również z szerokim polem do interpretacji dzieła. Jest to w pełni świadome działanie ze strony Chlebek, która właśnie wspomnianymi niedomówieniami, lukami w przedstawionych wizjach buduje narrację swojej intrygującej twórczości. Obrazy Chlebek mogą przywodzić na myśl kadry z filmów grozy, nie są to jednak paranoiczne wizje, raczej uwodzicielskie sugestie, jak w przypadku prezentowanej pracy zatytułowanej „Trufla” z 2018. Trzymana w zębach bliżej nieokreślonej postaci tytułowa trufla zajmuje większą część obrazu. Drobnymi, zamaszystymi pociągnięciami pędzla Chlebek zasugerowała chropowatą strukturę trufli, która gdyby nie tytuł kompozycji, byłaby ledwie rozpoznawalna. Jest to typowy zabieg dla twórczości artystki, która pozostawia widza z całym uzasadnionym, choć niewypowiedzianym zdziwieniem, dając mu tym samym możliwość do nadawania własnych konotacji i skojarzeń do prezentowanych scen. Monika Chlebek artystyczne wykształcenie uzyskała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiowała malarstwo w pracowni prof. Leszka Misiaka. Oprócz malarstwa zajmuje się również rysunkiem oraz kolażem. Artystka zaliczana jest do grona nowych surrealistów. W ujęciu Chlebek sceny zaczerpnięte z codziennego życia, dzięki nietypowemu ujęciu, nabierają cech nadrealnych.