Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie Po 1989 (wyniki)
29 września 2020 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 9 500 zł

Cena wylicytowana: 9 500 zł

olej/płótno, 40 x 50 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'MARTYNA CZECH "VENA" 40X60 CM | OLEJ NA PŁÓTNIE, 2017'
ID: 88631
„Śmieszne jest to, że nigdy nie interesowała mnie historia sztuki. W trakcie studiów moim problemem było zdobywanie pieniędzy na materiały i farby. Nawet w 2015 roku, gdy wygrałam Bielską Jesień, nie miałam pojęcia o istnieniu tej grupy czy o polskich neoekspresjonistach. Zawsze zakładałam, że mam tyle swoich doświadczeń życiowych do tworzenia historii malarskich, że nie czułam po prostu potrzeby do sięgania po katalogi i wyszukiwania w nich inspiracji. Rolą krytyków jest szufladkowanie, nie mam wpływu na to, jak Martyna Czech

Martyna Czech to niewątpliwie jeden z najciekawszych debiutów ostatnich lat. Edukację artystyczną otrzymała, studiując malarstwo na katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uzyskała dyplom w 2017 w pracowni Andrzeja Tobisa. Jeszcze jako studentka trzeciego roku zdobyła uznanie krytyki oraz główną nagrodę w prestiżowym konkursie Bielskiej Jesieni, gdzie doceniono jej dojrzałość w komponowaniu obrazów oraz operowanie wyrazistym kolorem. Artystka maluje płótna niezwykle szybko, łapczywie, zdecydowanymi pociągnięciami pędzla. Ze względu na formę oraz podejmowaną tematykę twórczość Czech kojarzona jest z dorobkiem malarzy nowej ekspresji lat 80. Coraz częściej także określa się ją jako przedstawicielkę współczesnego surrealizmu. Prace artystki charakteryzuje świadomy, rozpoznawalny gest malarski, którego ekspresja współgra z podejmowanymi przez nią tematami.