Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie Po 1989 (wyniki)
29 września 2020 godz. 19:00

Bartek Otocki (ur. 1978, Łódź)
Bez tytułu, z cyklu: "Zostało mniej czasu niz się wydaje", 2016
Cena wylicytowana: 9 000 zł

Cena wylicytowana: 9 000 zł

olej/płótno, 150 x 100 cm
sygnowany i datowany na blejtramie: 'B.OTOCKI 2016'
sygnowany opisany na blejtramie: 'BEZ TYTUŁU | Z CYKLU "ZOSTAŁO MNIEJ CZASU NIŻ SIĘ WYDAJE" [sygnatura]'
ID: 85965
  • „Przyszłość jest nieunikniona, ale może się nie wydarzyć”, Galeria Olimpus, Łódź, 2018
  • „Zostało mniej czasu, niż się wydaje”, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, 2017
„Instynktowny niepokój dotyczący naszej przyszłości to główny powód powstania cyklu prac ‘Zostało mniej czasu, niż się wydaje’. Przybiera on formę mniej lub bardziej surrealnej wizji, w której przeplatają się rzeczywiste i – być może – urojone zagrożenia. Chronologiczna sekwencja wydarzeń jest trudna do ustalenia – niektóre z obrazów to zaledwie przebłyski tego, co nastąpi już po katastrofie. Nie wynika z nich jednak, że to właśnie ludzie będą świadkami tych wydarzeń”. Bartłomiej Otocki

Prezentowana praca należy do malarskiego cyklu Bartłomieja Otockiego, którego głównym przesłaniem wydaje się wyrażenie podświadomego lęku przed tym, co nieuchronne. Owa obawa dotyczy przede wszystkim przyszłości oraz towarzyszącym jej zagrożeniom, zarówno tym realnym, jak i wyimaginowanym. Otocki jak zwykle zaskakuje doborem tematu. Artysta w charakterystyczny dla siebie sposób posłużył się niwelującym krawędzie miękkim modelowaniem. Mglista i rozmyta kompozycja przedstawiająca tajemniczą zwierzęcą postać utrzymana jest w ciemnych, mrocznych barwach wzmagających u widza przeczucie zagrożenia. Otocki bowiem w swojej twórczości często skupia się na tematach związanych ze zjawiskami paranormalnymi. Jego obrazy wydają się próbą uchwycenia krótkiego momentu w czasie, w którym odbiorca zdaje sobie sprawę, że coś jest nie tak, lecz nie jest jeszcze świadom wynikających z tego konsekwencji.