Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie Po 1989 (wyniki)
29 września 2020 godz. 19:00

Agata Kus (ur. 1987, Krosno)
"Maszynka do płakania" (Karolcia), z cyklu: "Dziewczynki - maszynki", 2011
Cena wylicytowana: 7 000 zł
Numer obiektu na aukcji
24
Agata Kus (ur. 1987, Krosno)
"Maszynka do płakania" (Karolcia), z cyklu: "Dziewczynki - maszynki", 2011

Cena wylicytowana: 7 000 zł

akryl/płótno, 50 x 40 cm
sygnowany na odwrociu: 'A.Kus'
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'A. Kus | z cyklu "Dziewczynki - maszynki" | - "Maszynka do Płakania" ("Karolcia") | akryl na płótnie | 2011 | 50 x 40 cm'
ID: 88044
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
Literatura
  • Agata Kus, Katarzyna Kukuła, kuku kuku book, kuku kuku group, Kraków 2012, s. 30
Więcej informacji
Agata Kus ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie w 2012, a 6 lat później obroniła tam doktorat. Proces twórczy artystki w dużej mierze opiera się na kolekcjonowaniu wycinków, zdjęć i obrazków, które później zespala w jedno, by stworzyć niecodzienne sceny na płótnie. Na język artystki składa się wiele pojęć, pozornie ze sobą niezwiązanych, które – dzięki ciekawym zestawieniom – tworzą nowe, zaskakujące znaczenia. W jej pracach dominuje swego rodzaju delikatność i dziewczęca wrażliwość, a bohaterkami przedstawień często są kobiety: „Uwielbiam malować dziewczyny i pewnie dlatego feminizm to częsty klucz do interpretacji moich prac. Faktycznie wydaje się pasować do niektórych z nich, jednak ja sama nigdy nie odważyłabym się nazwać swojej sztuki feministyczną. Nie mam programu ani misji. Zachowując krytyczną postawę, staram się patrzeć na świat tak, by dostrzegać jego wrażliwe miejsca”. Ważną część zajmuje tu również pojęcie seksualności kobiety, jej dojrzewania, a opowiadane przez artystkę historie często przybierają osobisty charakter. „Maszynka do płakania” to jedna z serii prac przedstawionych w ramach projektu Grupa Kuku Kuku stworzonego wraz z Katarzyną Kukułą w 2008. Na innych płótnach Kus „dziewczynki-maszynki” niejednokrotnie przybierają formę dzikich zwierząt, jednak zawsze przedstawiane są jako skomplikowane mechanizmy wytwarzające emocje.