Obiekt Pożądania. Martwa Natura i Przedmiot w Sztuce

Koncepcja aukcji przybliża fenomen gatunku malarskiego jakim jest martwa natura. Zgromadzone w ofercie dzieła wykraczają jednak daleko poza konwencjonalne malarstwo i poruszają problematykę obiektu jako takiego. Dzięki pracom powstałym na przestrzeni kolejnych wieków i dekad pokazujemy historię martwej natury, jej ewolucję i zmieniający się sposób podejścia do tego typu przedstawień. Wychodząc od dwóch przykładów sztuki nowożytnej zasygnalizowany został moment, w którym ten gatunek się usamodzielnił. Kolejne obiekty pokazują dlaczego cieszył się on tak dużym zainteresowaniem artystów i odbiorców. Twórcy podejmowali tę tematykę aby zobrazować otaczającą ich rzeczywistość. Dochodzili do tego różnymi drogami – w sposób zupełnie mimetyczny, drobiazgowo, wręcz naturalistycznie odwzorowując wszelkie detale lub przestylizowany, po to by dzięki deformacji w pewien sposób skomentować rzeczywistość i nadać przedmiotom zupełnie nowy sens.

Lista obiektów wylicytowanych na aukcji (25)

Jadwiga Sawicka
"Martwe materie", 2014
olej, akryl/płótno, 100 x 140 cm
Cena wylicytowana: 20 000 zł
Zofia Kulik
"Martwa natura (16)", 1994-2009
C-Print/papier fotograficzny, 40 x 40 cm
Cena wylicytowana: 7 000 zł
Olga Boznańska
Róże w wazonie, około 1916-1918
olej/tektura, 27,5 x 43 cm
Cena wylicytowana: 130 000 zł
Mojżesz Kisling
Martwa natura kwiatowa, około 1928
olej/płótno, 55 x 38 cm
Cena wylicytowana: 320 000 zł
Mela Muter
"Lato, Geranium" ("Été, Géranium"), 1940-1945
olej/płótno, 72,5 x 60,5 cm
Cena wylicytowana: 380 000 zł
Jan Dobkowski
"Benia i wielki wazon", 1967
olej/płótno, 88 x 90 cm
Cena wylicytowana: 60 000 zł
Rafał Bujnowski
Pilot i kaseta VHS , 2001
akryl/płótno, kaseta VHS: 19 x 10,5 x 3 cm pilot: 18 x 6,5 x 2 cm
Cena wylicytowana: 38 000 zł
Bolesław Cybis
"Martwa natura z kluczem", po 1925
olej/płótno, 70,5 x 60,5 cm
Cena wylicytowana: 240 000 zł
Maurycy Gomulicki
"Queenie" (Gold), 2017
aluminium polerowane, 40 x 10 x 10 cm
Cena wylicytowana: 30 000 zł
Judyta Sobel
Martwa natura, około 1955
olej/płótno, 45 x 62 cm
Cena wylicytowana: 26 000 zł
Aleksandra Jachtoma
Wałek
akryl/drewno, wys.: 152 cm, śr.:23 cm
Cena wylicytowana: 6 500 zł
Rajmund Kanelba (Kanelbaum)
"Green Melons"
olej/płótno, 53,5 x 74 cm
Cena wylicytowana: 18 000 zł
Jerzy Nowosielski
Martwa natura, 1987
olej/płótno, 73,5 x 92 cm
Cena wylicytowana: 200 000 zł
Jan Szancenbach
"Martwa natura z miedzianym dzbanem II", 1984
olej/płótno, 80 x 95 cm
Cena wylicytowana: 40 000 zł
Iwo Rutkiewicz
"Wszystkie białe rzeczy, które mam", 2007
lambda/papier fotograficzny, pianka, 48 x 70 cm
Cena wylicytowana: 3 500 zł
Tadeusz Kantor
"Podziały I", 1966
kredka/papier naklejony na płótno, 73 x 54 cm
Cena wylicytowana: 120 000 zł
Marian Warzecha
Kompozycja z konikiem ("Collage 65/9"), 1965
olej, kolaż/płótno, drewno, 30 x 26,5 cm
Cena wylicytowana: 13 000 zł
Władysław Hasior
"Grzesznicy", 1981
asamblaż/tkanina, drewno, metal, tworzywo sztuczne, 67 x 88 cm
Cena wylicytowana: 70 000 zł
Jakub Zucker
Kwiaty w wazonie
olej/płótno, 68 x 60 cm
Cena wylicytowana: 10 000 zł
Włodzimierz Terlikowski
Kwiaty w wazonie
olej/płótno, 60 x 46 cm
Cena wylicytowana: 22 000 zł
Wojciech Weiss
Martwa natura kwiatowa, około 1940
olej/płótno, 32 x 33 cm
Cena wylicytowana: 12 000 zł
Alfons Karpiński
Żółte róże i porcelana
olej/tektura, 33,5 x 98 cm
Cena wylicytowana: 30 000 zł