Sztuka Rosyjska. Ikony, Rzemiosło, Malarstwo. (wyniki)
8 kwietnia 2020 godz. 19:00

Cena wylicytowana: 90 000 zł
102

Cena wylicytowana: 90 000 zł

olej/płótno, 63 x 89 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'S. Żukowski | 1920'
ID: 83153
Stanisław Julianowicz Żukowski urodził się w 1873 roku w Jędrychowcach nieopodal Wołkowyska. Rodzina o szlacheckim pochodzeniu, wówczas już mocno zubożała w wyniku represji władz carskich będących wynikiem powstania styczniowego. Na początku lat 90. XIX wieku młody Żukowski kierowany pragnieniem wyrwania się z prowincji wyjechał do Moskwy, by już w roku 1892 rozpocząć studia w tamtejszej Szkole Malarstwa, Rzeźby i Architektury. Poczatkujący artysta spędził kilka lat w pracowni Isaaka Iljicza Lewitana, uznanego w środowisku pejzażysty i członka Pieriedwiżników. Kontakty z profesorem ukształtowały zapewne styl Żukowskiego i wpłynęły na wybór głównej tematyki jego prac. Malarz, tak jak jego mistrz dołączył w 1895 roku do Towarzystwa Objazdowych Wystaw Artystycznych. Twórcy zgromadzeni w tym kręgu za główne cele obrali sobie ukazywanie historii, ludu i piękna rodzimej przyrody. Ich misją stało się propagowanie poprzez sztukę postępowych idei mających na celu rozwój społeczeństwa rosyjskiego. Żukowski skupił się w swoich dziełach przede wszystkim na naturze, którą traktował z niesamowitym realizmem. Jako wnikliwy obserwator zagłębiał się w ten dziki i nieposkromiony świat studiując z dokładnością jego sedno. Artysta obok tendencji realistycznych zainteresował się również postępującymi, modernistycznymi prądami szerzonymi w kręgu rosyjskiego stowarzyszenie i czasopisma „Mir iskusstwa” – „Świat Sztuki” aktywnego na przełomie XIX i XX wieku. Stanisław Żukowski okres międzywojenny spędził w Warszawie, gdzie przeprowadził się, w celu utworzenia własnej, prywatnej szkoły malarstwa. Zginął podczas II wojny światowej w obozie w Pruszkowie. Prezentowany podczas aukcji obraz pochodzi z późniejszego okresu w twórczości artysty i datowany jest na rok 1920. Przed widzem rozpościera się surowy, północny krajobraz ukazujący rozległą zatokę. Skaliste i strome brzegi pokryte są gdzieniegdzie topniejącymi zaspami śnieżnymi. Na pierwszym planie przedstawił malarz bujne świerki o soczystej, zielonej barwie igliwia. Po lewej, w oddali widoczny jest nieco zanikający za mgłą zarys wydatnego, białego budynku. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj mistrzowskie operowanie światłem, które w partiach śnieżnej pokrywy tworzy wrażeniowe efekty barwne. Dokładne opracowanie tej części oraz drzew rosnących na pierwszym planie kontrastuje ze spontanicznie malowaną taflą wody wzbogaconą charakterystycznymi, brązowymi refleksami.