DESA Living

Miejsce wystawy:
Szanowni Państwo,
W Państwa ręce oddajemy katalog aukcyjny nowego projektu Domu Aukcyjnego DESA Unicum. Pod tytułem DESA Living kryć się będą aukcje dla ludzi pragnących mieszkać w wyjątkowo urządzonych wnętrzach. Poprzez cykliczność tych aukcji, pragniemy przywrócić należne miejsce rzemiosłu artystycznemu i pomóc kreować niepowtarzalne przestrzenie mieszkalne, na które będzie mógł sobie każdy pozwolić. Kontrastowanie nowoczesnej architektury z antykami, przedmiotami z historią, z obiektami o randze muzealnej, tak projektuje się mieszkania z duszą. Naszą misją jest zaszczepienie mody na dawne przedmioty, popularyzacja sztuki użytkowej i wyrobów rzemieślniczych. Nie zapominajmy, że obiekty, którymi się otaczamy mają wpływ na nasze życie. Mamy nadzieję, że aukcje i prezentowane w katalogu obiekty przyciągną uwagę nie tylko dekoratorów wnętrz czy miłośników stylowych artefaktów, ale również osób poszukujących niebanalnych dodatków do swoich mieszkań. Aukcje DESA Living to opcja dla osób ceniących zarówno klasykę, jak i niepowtarzalny design. W ofercie aukcyjnej znajdą Państwo zawsze ciekawe i oryginalne obiekty dekoracyjne, meble, porcelanę, szkła, srebra i platery.
Desa Living to także aukcje tematyczne. Odsłoną pierwszej z nich jest "Czerwony Październik” Aukcja obiektów z okresu PRL. W niniejszym katalogu znajdą Państwo szeroki wybór malarstwa rosyjskiego z okresu realizmu socjalistycznego. Są to dzieła o charakterze narodowym, z których emanują patetyczne treści podporządkowane radzieckiej polityce i propagandzie: od budowy dróg, elektryfikacji wsi poprzez zjazdy partii, Wojnę Ojczyźnianą po portrety Lenina i Stalina. Wielkość i rozmach dzieł służyć miały „pokojowi na całym świecie” ukazując życie, pracę, naukę młodzieży w walce o lepsze jutro. Większość obrazów pochodzi z prywatnej kolekcji, która powstawała we Francji w latach 80. XX w. Prezentowane prace w 2007 roku można było podziwiać na wystawie „Socrealizm – sztuka manipulacji” w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, obok dzieł ze zbiorów Muzeum w Kozłówce. Dziś mają Państwo szansę nabyć je na aukcji.
Druga część katalogu skierowane jest do wielbicieli kultowych przedmiotów z okresu PRL. Design, wzornictwo tamtych lat, wciąż fascynuje. Praktyczność, trwałość i bezpretensjonalna prostota powodują, że wciąż wracamy do tych oryginalnych projektów. Lata 50. i 60. to najlepszy czas w polskim designie - szkła Zbigniewa Horbowego czy Jana Drosta, ceramika wytwórni w Ćmielowie, Chodzieży, Mirostowicach, Włocławku i Pruszkowie wnosiły w ciasne mieszkania powiew zachodniej nowoczesności i kolory zabarwiające szarą codzienność.  Prężnie rozwijała się też szkoła polskiego plakatu – Aleksander Kobzdej, Wiktor Górka, Gabriel Rechowicz, Juliusz Krajewski to tylko kilka nazwisk z naszej oferty. Prezentowane obiekty są sentymentalną podróżą w czasy pustych półek i kartek na żywność, meblościanki i adaptera Bambino. Tamten czas został uwieczniony na proponowanych przez nas fotografiach, które ukazywałysię w znanym wszystkim tygodniu „Świat”. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą i wywiadem z gościem wydania – Michałem Wójcikiem – historykiem, pisarzem.
Redaktorki katalogu,
        Karolina Łuźniak- Marchlewska i Magdalena Kuś

Lista obiektów wylicytowanych na aukcji (169)

Autor nierozpoznany
Plac czerwony, około poł. XX w.
olej/płótno, 130 x 125 cm
* Cena wylicytowana: 3 200 zł
Eugeni Łuczenko
Trzej górnicy, 1960
olej/płótno, 141 x 150 cm
Cena wylicytowana: 5 000 zł
Anatoli Szkolin
Praca w fabryce, 1961
olej/płótno, 60 x 79 cm
Cena wylicytowana: 1 800 zł
Ryszard Ledwos
Z cyklu: "Praca III"
olej/płótno, 80 x 65 cm
* Cena wylicytowana: 4 200 zł
Bolesław Bierut
"Sześcioletni plan odbudowy Warszawy", 1951
druk/papier , 33 x 25,5 cm
Cena wylicytowana: 1 100 zł
Ryszard Ledwos
Z cyklu: "Praca I"
olej/płótno, 100 x 80 cm
* Cena wylicytowana: 5 000 zł
Autor nieznany
Kartki na żywność MI i MII (6 szt.), 1989
druk/papier , 0,01 x 0,01 cm
Cena wylicytowana: 200 zł
Aleksandr Gerasimow (?)
"Laboratorium", lata 50. XX w.
olej/płótno, 60 x 78 cm
* Cena wylicytowana: 700 zł
Autor nierozpoznany
"Doręczyciel", około poł. XX w.
olej/płótno, 72 x 150 cm
Cena wylicytowana: 3 200 zł
Autor nierozpoznany
Trzy uczennice, około poł. XX w.
olej/płótno, 164 x 124 cm
Cena wylicytowana: 5 000 zł
Boris Pietrowicz Belmasow
"Pomocnik traktorzysty", 1973
olej/płótno, 120 x 85 cm
Cena wylicytowana: 1 300 zł
Autor nierozpoznany
Dziewczyna, około poł. XX w.
olej/płótno, 79 x 99 cm
Cena wylicytowana: 7 000 zł
Autor nierozpoznany
"Kołchoźnica", 1956
olej/płótno, 79,5 x 59,5 cm
Cena wylicytowana: 1 000 zł