Aukcja Prac na Papierze

W ofercie ostatniej w tym roku Aukcji Prac na Papierze na kolekcjonerów sztuki czekają największe nazwiska mistrzów dawnego oraz współczesnego malarstwa. Na szczególną uwagę w części sztuki dawnej zasługuje gwasz Zofii Stryjeńskiej, przedstawiający sielankową scenę miłosnych zalotów. Niespotykaną pozycją na rynku antykwarycznym jest pełen uroku rysunek znanego przede wszystkim ze swojej twórczości rzeźbiarskiej Jeana Lamberta-Ruckiego. Ozdobą oferty jest również imponująca, zimowa panorama tatrzańskich hal autorstwa Rafała Malczewskiego. Kolekcjonerskim rarytasem jest wyjątkowy nokturn Witkacego, powstały pod wpływem podróży artysty do Australii, gdzie wybrał się w 1914 roku, wraz ze swoim przyjacielem Bronisławem Malinowskim. Miała być to dla Witkiewicza swoista terapia po samobójstwie narzeczonej malarza Jadwigi Janczewskiej. Motyw księżyca, rzucającego światło na taflę spokojnego jeziora, musiał Witkacemu wyjątkowo zapaść w pamięć. Kolejną perełką jesiennej aukcji jest niezwykle niespotykana na rynku aukcyjnym praca Brunona Schulza. Prezentowana cliché-verre pochodzi ze sławnej i kontrowersyjnej Xsięgi Bałwochwalczej, która stała się emblematycznym dziełem dla plastycznego dorobku artysty z Drohobycza. Na szczególną uwagę zasługuje również akwarela autorstwa Konrada Krzyżanowskiego, którego dzieła w skromnej ilości przetrwały do współczesnych czasów. Ofertę uzupełniają prace Jana Matejki, Meli Muter, Zygmunta Waliszewskiego czy Mariana Konarskiego. Interesującą pozycją części współczesnej katalogu są sporadycznie pojawiające się na rynku aukcyjnym akwarele Marii Jaremy. Na szczególną uwagę zasługują też abstrakcyjne, wielokolorowe rysunki kredką olejną Wojciecha Fangora oraz dwustronna akwarela jednego z najważniejszych powojennych twórców, Andrzeja Wróblewskiego. Niezwykłą biegłość rysunku zaobserwować możemy w barkowo ekspresyjnym pastelu Franciszka Starowieyskiego. Nietuzinkową propozycją jest również monochromatyczna praca Jana Lebensteina, utrzymana we właściwej autorowi atmosferze niepokoju. Nie mogło zabraknąć też dzieł klasyków polskiego malarstwa powojennego: pejzaży Tomasza Tatarczyka, intrygującej, barwnej akrylowej kompozycji Leona Tarasewicza czy abstrakcji Stefana Gierowskiego, Stanisława Fijałkowskiego czy Rajmunda Ziemskiego.

Lista obiektów wylicytowanych na aukcji (82)

Jacek Malczewski
Szkice postaci - praca dwustronna
tusz/papier, 21,6 x 28,6 cm
* Wylicytowane warunkowo: 3 000 zł
Jan Matejko
Alchemik Sędziwój, 1855
ołówek/papier, 23,5 x 29 cm
Cena wylicytowana: 12 000 zł
Irena Hassenberg (Reno)
Widok miejski
pastel/papier, 31,5 x 23,5 cm
Cena wylicytowana: 800 zł
Irena Hassenberg (Reno)
Zestaw 8 szkiców, 1918
ołówek, kredka/papier, 18 x 21 cm
Cena wylicytowana: 5 500 zł
Rafał Malczewski
Pejzaż podhalański
akwarela/papier, 52 x 70 cm
Cena wylicytowana: 120 000 zł
Rafał Malczewski
Pejzaż z rzeką
akwarela/papier, 38 x 57 cm
Cena wylicytowana: 15 000 zł
Rafał Malczewski
Pejzaż zimowy
akwarela/papier, 34 x 50 cm
Cena wylicytowana: 38 000 zł
Stanisław Masłowski
W podróży, 1914
akwarela, ołówek/papier, 68 x 101 cm
Cena wylicytowana: 6 500 zł
Wacław Lipiński
Korowód taneczny, 1920
akwarela, ołówek/papier, 17 x 100 cm
Cena wylicytowana: 13 000 zł
Władysław Skoczylas
"Młody góral z Wisły", 1926
kredka/papier, 43 x 29 cm
Cena wylicytowana: 5 500 zł
Zofia Stryjeńska
Przy studni nocą
gwasz, tempera/papier, 71 x 53 cm
Cena wylicytowana: 42 000 zł
Stanisław Eleszkiewicz
Pieta
olej/tektura, 21,5 x 27 cm
Cena wylicytowana: 3 500 zł
Stanisław Eleszkiewicz
Mężczyzna przy stole
tempera/papier, 74 x 74 cm
* Wylicytowane warunkowo: 24 000 zł
Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy)
Pejzaż australijski, 1923 (?)
pastel, węgiel/papier, 45 x 61 cm
Cena wylicytowana: 150 000 zł
Tamara Łempicka
Grupa z mandoliną, 1935
ołówek/papier, 18 x 27,01 cm
* Wylicytowane warunkowo: 13 000 zł
Wacław Borowski
Mędrzec
pastel, ołówek/papier, 47 x 40,5 cm
Cena wylicytowana: 14 000 zł
Julian Fałat
Portret chłopki
akwarela/papier, 34 x 25 cm
Cena wylicytowana: 24 000 zł
Julian Fałat
Pejzaż z Bystrej, 1921
akwarela/papier, 69,5 x 147 cm
* Wylicytowane warunkowo: 48 000 zł
Piotr Stachiewicz
Portret kobiety
pastel, kredka/papier, 44 x 61 cm
Cena wylicytowana: 4 200 zł
Piotr Stachiewicz
"Spalone skrzydła"
pastel, kredka/papier, 45 x 61 cm
* Wylicytowane warunkowo: 3 200 zł
Mela Muter
Katedra Notre-Dame w Paryżu, 1945
akwarela, tusz, ołówek/papier, 50,4 x 36 cm
Cena wylicytowana: 38 000 zł
Wojciech Weiss
Kościół św. Anny w Krakowie
akwarela, ołówek/papier, 17 x 25,5 cm
Cena wylicytowana: 3 500 zł
Ludwik Lille
Pochód, 1955
kredka/papier, 36,5 x 54,5 cm
* Wylicytowane warunkowo: 2 400 zł
Konrad Krzyżanowski
Portret kobiety z książką
akwarela/papier, 46 x 32,5 cm
* Wylicytowane warunkowo: 22 000 zł
Tadeusz Cieślewski (ojciec)
Schody kościoła św. Krzyża w Warszawie
akwarela, ołówek/papier, 40 x 50 cm
Cena wylicytowana: 2 200 zł
Iwan Trusz
Wodospad
olej/tektura, 37 x 39,5 cm
Cena wylicytowana: 14 000 zł
Erno Erb
Przekupki
olej/karton, 35 x 49 cm
Cena wylicytowana: 12 000 zł
Zygmunt Waliszewski
Książę Józef Poniatowski
tusz/papier, 19 x 20 cm
Cena wylicytowana: 4 000 zł
Karol Kossak
Odpoczynek
tusz/papier, 21,5 x 31 cm
Cena wylicytowana: 1 200 zł