Twórczość rzeźbiarska Jakuba Górskiego

15 marca 2022

Zapraszamy na spotkanie z Mary-Jane Jacob

 

Już 20 marca w ramach Desa Design Days odbędzie się wyjątkowe spotkanie poświęcone twórczości Magdaleny Abakanowicz - jednej z najwybitniejszych polskich artystek. Naszą gościnią będzie Mary Jane Jacob – wybitna amerykańska historyczka sztuki, pisarka a także kuratorka długo wyczekiwanej indywidualnej wystawy Magdaleny Abakanowicz w Tate Modern w Londynie.

 

Spotkanie, które będzie można śledzić za pośrednictwem kanałów społecznościowych Desa Unicum, odbędzie się o godzinie 12:00 w najbliższą niedzielę. Rozmowę poprowadzi Agata Matusielańska – ekspertka Desa Unicum. 

Mary-Jane Jacob

 

Indywidualna ekspozycja prac Magdaleny Abakanowicz w Tate Modern w Londynie to wielkie wydarzenie w świecie sztuki. W latach 60. i 70. twórczyni stała się niekwestionowaną reformatorką tkaniny artystycznej, nie dziwi więc, że to właśnie tej dziedzinie jej twórczości została poświęcona ekspozycja w Blavatnik Building. Niedające się przypisać ani do rzeźby, ani do tkaniny dzieła Abakanowicz były swojego rodzaju precedensem w sztuce nowoczesnej i zrewolucjonizowały myślenie o tym medium. Około 1965 artystka stopniowo zaczęła odchodzić od kompozycji przyściennych na rzecz form monumentalnych, wychodzących w przestrzeń. Wystawa w Tate Modern bada właśnie ten transformacyjny okres twórczości Abakanowicz. Obok tkanin na wystawie będzie można zobaczyć także wczesne prace malarskie, rysunki i kolaże, podobne do prezentowanego w ofercie aukcji "Polska Szkoła Tkaniny" projektu gobelinu "Teresa" z 1963.

 

Szkic do gobelinu "Teresa" z 1963 jest niezwykle rzadkim przykładem wczesnej twórczości Abakanowicz co czyni go tym samym jednym z najciekawszych obiektów na aukcji. Praca jak w soczewce skupia to, co przyświecało twórczyni w I połowie lat 60.: płaszczyznowe potraktowanie, wysublimowaną kolorystykę ograniczającą się do odcieni beży, brązów i czerni, a także monumentalizm w samych założeniach. W swoim projekcie artystka przewidywała bowiem realizację o wymiarach 300 x 200 cm. Tkanina odpowiadająca projektowi Abakanowicz została zaprezentowana na indywidualnej wystawie artystki w warszawskiej Zachęcie w 1965.


Najbardziej spektakularną pozycją o której będzie można posłuchać podczas niedzielnego spotkania jest jednak "Relief Sombre de Stefa", gobelin który powstał w przełomowym dla Abakanowicz momencie. Kompozycje powstałe w tym czasie coraz częściej zawierały grube zwoje lin, węzły i pętle tworząc w przestrzeni kompozycji labirynty sznurów i włókien. Niezwykle trafnie opisał to Mariusz Hermansdorfer, jako "początek procesu, w którym następuje konsekwentne drążenie tkanki, ujawnienie struktury, szukanie i odkrywanie tego, co najbardziej istotne w organizmie. Te nitki, włókna są jak mięśnie wypreparowane z ciała, których siła działa w nowych, zmienionych kierunkach".

 

Serdecznie zapraszamy do uczestniczenia w 8 już edycji Desa Design Days. Sztuka Projektowania. 

 

Program wydarzenia dostępny jest w poniższym linku:

DESA DESIGN DAYS