30 kwietnia 2021

Wspólny sukces Nikifora i Dwurnika

 

Wczorajsza aukcja "Nikifor/Dwurnik. Dialog Mistrzów" przyniosła spektakularne wyniki. Jej obrót wyniósł ponad 1,5 mln zł, a cała oferta została zlicytowana. Co więcej, zainteresowanie pracami Nikifora Krynickiego było tak duże, że w wyniku licytacji ich ceny poszybowały znacznie powyżej górnych granic estymacji.  

 

Zapewne nie powinno być to zaskoczeniem – aukcja, poświęcona została w całości twórczości dwóch wyjątkowych postaci i jej niezwykłemu dialogowi. Zestawienie prac obu mistrzów pokazuje, jak wiele łączy tych – wydawać by się mogło – zupełnie różnych artystów. Bowiem na pierwszy rzut oka trudno o równie odmienne sylwetki twórców niż Nikifor Krynicki i Edward Dwurnik. Mistrz sztuki nieprofesjonalnej oraz jeden z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych twórców sztuki współczesnej. 
A jednak – Nikifor stał się dla Dwurnika jedynym i najważniejszym mistrzem. Poznanie zarówno biografii, jak i twórczości krynickiego artysty zainspirowało Dwurnika do obrania własnej, bardzo charakterystycznej drogi artystycznej – nie tylko poświęcenia się określonej ikonografii, lecz także przybrania roli artysty wędrownego, porzucającego doczesność na rzecz twórczości. 

 

Poza aspektami twórczymi tym, co łączy nadal obu artystów, jest również stale rosnące zainteresowanie kolekcjonerów, co idealnie odzwierciedlają wyniki aukcji.

 

Ponad 38 tys. zł. w wyniku licytacji osiągnęła praca Nikifora Krynickiego "Architektura fantastyczna z motywem sakralnym". Jest to obecnie najdrożej sprzedane dzieło tego artysty w historii. Z kolei za blisko 34 tys. zł został sprzedany jego "Widok z Nowego Sącza".

 

Za 120 tys. zł. sprzedano natomiast jedną z prac Edwarda Dwurnika "Rusztowanie" z cyklu "Warszawa".

 

Dziękujemy za udział w aukcji i gratulujemy udanych licytacji.

 

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi wynikami aukcji: Nikifor/Dwurnik. Dialog Mistrzów.

Wyniki aukcji
Zobacz