Tendencja wzrostowa cen prac Witkacego

19 maja 2023

Tendencja wzrostowa cen prac Witkacego

W listopadzie minionego roku pisaliśmy o jednym z najciekawszych zjawisk na polskim rynku aukcyjnym, mianowicie niespotykanej i osobliwej twórczości plastycznej Witkacego. W minionych kilku latach, średnia cena oferowanych na aukcji prac Witkacego wzrosła o ponad 50%, w stosunku do cen na przykład z roku 2018. Wczorajsza licytacja pracy "Portret Neny Stachurskiej", która przewyższyła podwójnie górną estymację potwierdza tendencję wzrostową cen dzieł tego artysty. 

 

Nena Stachurska, jedyna posiadaczka "Legitymacji Stałej Klientki" w firmie portretowej S.I. Witkacy, została uwieczniona na blisko 70 portretach. Oferowany na wczorajszej aukcji "Sztuka Dawna. Prace na Papierze" "Portret Neny Stachurskiej" z 1930 r. osiągnął kwotę 960 000 zł z opłatą aukcyjną. To druga, najwyższa sprzedaż dzieła Witkacego. Najdroższa praca to wylicytowana w zeszłym roku na aukcji "Sztuka Dawna. Prace na Papierze" "Portret Ireny Wiedyskiewicz-Polniakowej na tle egzotycznego pejzażu" osiągając ówcześnie 1 020 000 zł z opłatą aukcyjną. Wspomniany portret to wyjątkowy przykład rzadkiego, dużego portretu w typie "A", prezentującego modelkę niemal w całej postaci. Obie prace, wraz z dziełem "Wieloryb i Andromeda", z cyklu "Kompozycje astronomiczne" (1918), były eksponowane na wystawie "Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia" w Muzeum Narodowym w Warszawie, w zeszłym roku. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem publiczności, stanowiąc kolejny impuls dla wzrostu cen dzieł artysty. 


Warto wspomnieć, że poprzedni rekord na prace Witkacego stanowił właśnie pastel "Wieloryb i Andromeda", z cyklu "Kompozycje astronomiczne". Oferowany na aukcji w listopadzie 2021, osiągnął kwotę 840 000 zł z opłatą aukcyjną i został zakupiony przez Muzeum Narodowe w Warszawie. Stale rosnące wyniki sprzedaży dzieł Witkacego potwierdzają potencjał inwestycyjny jego prac.


Dziękujemy serdecznie za wczorajsze licytacje. Całkowity obrót wczorajszej aukcji wyniósł 1 992 960 zł.