Sztuka, która przekracza granice

1 września 2023

Sztuka, która przekracza granice

Termin: 6 września 2023 godz. 19:30

DESA Unicum wraz z Restauracją Pod Gigantami zapraszają na spotkanie "Sztuka, która przekracza granice", które odbędzie się w restauracji Pod Gigantami (Al. Ujazdowskie 24) w Warszawie.

 

W sztuce pełno jest prac, które zapisały się w historii jako te skandalizujące, wywołujące powszechne oburzenie, a nawet tak skrajne reakcje, jak omdlenia. Niektóre z tych dzieł wraz z upływem lat straciły tak silną moc oddziaływania – do pewnych rozwiązań i poszukiwań w sztuce widz już zdążył się przyzwyczaić. Pozostają jednak takie obszary sztuki, które poprzez poruszane tematy i stawiane pytania nadal mogą szokować. Prym wiodą tutaj kobiety-artystki tworzące dzieła krytyczne, bezkompromisowe, zaangażowane, a jednocześnie kameralne w swojej formie.
 
Serdecznie zapraszamy Państwa na rozmowę z Dorotą Nieznalską – jedną z najważniejszych współczesnych polskich artystek, czołową przedstawicielką sztuki krytycznej. Dyskusja poświęcona będzie zarówno twórczości naszej gościnni, jak i sztuce innych ważnych, choć być może szerzej nieznanych artystek: Meret Oppenheim i Lee Miler. Czy dziś autoportret Lee Miller w wannie jednego z dyktatorów też wywołałby oburzenie? Czy surrealistyczne obiekty Oppenheim nie straciły na aktualności? Czy są granice, których sztuka nie powinna przekraczać? 

 

Partnerem wydarzenia jest Pernod Ricard.