Ponad 7 milionów na Aukcji Sztuki Dawnej. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie

12 października 2022

Ponad 7 milionów na Aukcji Sztuki Dawnej. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie

Wczorajsza aukcja "Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie" pokazała, że klasyczne prace największych polskich artystów cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród kolekcjonerów. Łączny obrót uwzględniający opłatę aukcyjną wyniósł ponad 7 milionów złotych. 

 

Najdrożej sprzedaną pracą na aukcji był obraz Józefa Brandta "Bitwa Kozaków z Tatarami pod Bałtą" wylicytowany za 2 040 000 zł z opłatą aukcyjną. Artysta na gruncie malarstwa batalistycznego wiódł absolutny prym. W prezentowanym obrazie Brandt odwołał się do ulubionej tematyki kresowej. Scena została skomponowana wokół centralnej postaci jeźdźca atakującego spadłego z konia przeciwnika i przedstawia potyczkę jeźdźców kozackich i tatarskich. 

 

Obok obrazu Brandta najdroższe prace aukcji Sztuki Dawnej to "Gitarzysta" Jana Zamoyskiego wylicytowany za 960 000 zł z opłatą aukcyjną oraz dzieło Bolesława Cybisa "Tragarze" ("Robotnicy portowi"), które osiągnęło 840 000 zł z opłatą aukcyjną. 

 

Dwa razy powyżej górnej estymacji wylicytowała się praca Wlastimila Hofmana " Po kąpieli" osiągając wynik 228 000 zł z opłatą aukcyjną. Malarz wykreował na obrazie zarówno sugestywną scenę o charakterze rodzajowym, jak i subtelny półakt jednej z modelek. Ową pracę śmiało zaliczyć można do grona kompozycji o tematyce sportowej, choć wątek ten nie objawia się w niej w sposób oczywisty. Pofalowana tafla wody, piaszczysty brzeg i soczysta roślinność w tle budują nastrojowy krajobraz, na tle którego malarz ukazał dwie młode dziewczyny.

 

Dziękujemy serdecznie za obecność i zapraszamy na kolejne aukcje Sztuki Dawnej!