Józef Hałas - premiera albumu wyd. SKIRA | panel dyskusyjny

16 listopada 2023

Józef Hałas - premiera albumu wyd. SKIRA | panel dyskusyjny

Termin: 25 listopada 2023 godz. 13:30

Zapraszamy serdecznie na panel dyskusyjny z okazji premiery monografii poświęconej Józefowi Hałasowi, wybitnemu polskiemu malarzowi. Publikacja, przygotowana przez wydawnictwo SKIRA, to owoc współpracy Magdaleny Howorus-Czajki, Michela Gauthiera i Marjolaine Lévy. Książka ukazuje znaczenie twórczości Hałasa w historii europejskiej sztuki, był to artysta, którego prace, powstałe w okresie zimnej wojny, nie zdobyły wcześniej należytego rozgłosu międzynarodowego.

 

Spotkanie to, prowadzone przez redaktor naczelną Marjolaine Lévy, będzie nie tylko prezentacją monografii, ale także platformą do dyskusji między autorami o niepowtarzalnym wkładzie Hałasa w świat sztuki. W panelu wezmą udział Michel Gauthier oraz Magdalena Howorus-Czajka, współautorzy książki.

 

Wydarzenie przeprowadzone będzie w języku francuskim, przy czym każda wypowiedź będzie na bieżąco tłumaczona przez obecnego na miejscu tłumacza.


O autorach:


Prof. UG, dr hab. Magdalena Howorus-Czajka – Znana historyczka sztuki i profesor Uniwersytetu Gdańskiego, specjalizująca się w polskiej sztuce lat 60. i 70. oraz środowisku artystycznym Trójmiasta. Autorka takich prac jak "Tropami wielokrotności. Strategie powtórzenia w sztuce polskiej lat 60. i 70. XX wieku" oraz "Wiktor Tołkin – rzeźbiarz. Monografia twórczości". Współkuratorka wystawy "Wiktor Tołkin – ślady...". Członkini Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Instytutu Badań nad Sztuką Świata.


Michel Gauthier - kurator w Centre Pompidou od 2010 roku, specjalizując się w malarstwie i rzeźbie drugiej połowy XX wieku. Zorganizował wystawy artystów takich jak Sheila Hicks i Victor Vasarely, a także kuratorem wystaw poświęconych Stefanowi Gierowskiemu. Jest autorem licznych książek i esejów, z których wiele zostało opublikowanych w "Les Cahiers du Musée national d'art moderne". Wykładowca historii sztuki na Uniwersytecie Sorbona w latach 2007-2019.


Marjolaine Lévy – Doktor historii sztuki współczesnej z Uniwersytetu Paryskiego-Sorbona i wykładowczyni w EESAB w Rennes oraz Ecole Supérieure des Arts Décoratifs w Paryżu. Autorka publikacji o sztuce, takich jak "Les Modernologues" czy "20 ans d'art en France. Une histoire sinon rien", współpracuje z Cahiers du Musée national d'art moderne i magazynem Interwoven. Jako niezależna kuratorka organizowała wystawy, m.in. "26 x Bauhaus" i planuje wystawę w Fondation Pernod Ricard w 2024 roku.

 

Szczegóły