Transmisja live: Gustowska / Kozyra / Szczuka - Feminizm. Sztuka Kobiet

3 września 2021

Transmisja live: Gustowska / Kozyra / Szczuka - Feminizm. Sztuka Kobiet

Termin: 13 września 2021 godz. 18:00

 

Już 13 września o godzinie 18 w siedzibie domu aukcyjnego DESA Unicum odbędzie się spotkanie z Katarzyną Kozyrą i Izabellą Gustowską, które poprowadzi Kazimiera Szczuka. W rozmowie z artystkami chcemy poruszyć temat wątków feministycznych w sztuce tworzonej przez artystki, zwłaszcza w obliczu dotkliwej zmiany społeczno-politycznej kobiet w Polsce ostatnich lat.

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu. Wstęp wolny. 

 

TRANSMISJA LIVE

W ciągu 3 lat od pierwszej odsłony aukcji sztuki feministycznej nurt ten poszerzył się o nowe konteksty. Współczesne polskie artystki, takie jak Katarzyna Kozyra, Izabella Gustowska czy Paulina Ołowska są rozpoznawane i poszukiwane na międzynarodowym rynku sztuki. Jednocześnie polskie twórczynie nie uciekają od ważkich tematów społeczno-politycznych. Sztuka stała się nie tylko obszarem, ale też narzędziem ekspresji emocji związanych z codziennym życiem kobiet w Polsce.

 

Pierwsza aukcja w całości poświęcona sztuce kobiet odbyła się w Desa Unicum w 2018 roku. Był to prekursorski projekt na polskim rynku sztuki, ukazujący przegląd dzieł stworzonych przez najważniejsza polskie artystki XX i XXI wieku. Motywem przewodnim tego wydarzenia była odwaga i świadomość polskich twórczyń, oraz to, w jaki sposób trudna, często zmarginalizowana pozycja w męskim świecie artystów rzutowała na ich działalność. To bardzo głośne wydarzenie pomogło nam pokazać kolekcjonerom i miłośnikom sztuki, że mimo przeciwności losu, to właśnie sztuka tworzona przez kobiety jest uznawana za najwybitniejszą część całego dorobku artystycznego Polski w XX wieku.

 

W ofercie aukcji Feminizm. Sztuka Kobiet w Desa Unicum znalazły się prace m.in. Magdaleny Abakanowicz, Jadwigi Sawickiej, Agaty Bogackiej, Teresy Pągowskiej, Pauliny Ołowskiej, Marii Jaremy, Basi Bańdy, czy Iwony Demko. W tym niezwykłym gronie znalazła się również Katarzyna Kozyra ze swoją ikoniczną pracą "Olimpia".


Licytacja odbędzie się 16 września o godz. 19:00 w siedzibie domu aukcyjnego przy ul. Pięknej 1A. Do dnia aukcji trwa także wystawa prac z oferty aukcyjnej.

Oferta aukcji