Transmisja live: Fenomen Surrealizmu: Wojciech Siudmak, dr Jarosław Serafin – dyskusja online

13 grudnia 2021

Transmisja live: Fenomen Surrealizmu: Wojciech Siudmak, dr Jarosław Serafin – dyskusja online

 

Co powoduje, że surrealizm aż tak fascynuje widzów? Dlaczego to właśnie dzieła takich artystów, jak Zdzisław Beksiński, Jacek Yerka, Wojciech Siudmak, Rafał Olbiński czy Maksymilian Novak-Zempliński osiągają gigantyczne, nieraz milionowe kwoty na aukcjach? Dlaczego to właśnie takie dzieła są najbardziej poszukiwane przez kolekcjonerów? Dlaczego wystawy surrealistów odwiedzają tysiące osób? Na te i wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć podczas panelu dyskusyjnego online, transmitowanego na żywo z siedziby domu aukcyjnego DESA Unicum w Warszawie.

 

 

Rok 2021 należał do surrealizmu i realizmu magicznego. Nie ma obecnie żywszego i intensywniejszego nurtu w sztuce – zarówno pod kątem nowopowstających dzieł, jak i zainteresowania kolekcjonerów i miłośników sztuki. A gigantyczne zainteresowanie sztuką, która pozwala zanurzyć się w świecie fantazji, nie ogranicza się do Polski. Twórczą działalnością surrealistów interesują się największe i najważniejsze instytucje na świecie. Na światowych aukcjach dzieła surrealistów biją rekordy, a w nowojorskim Metropolitan Museum of Art trwa międzynarodowa wystawa "Surrealism Beyond Borders".


Panel dyskusyjny poprowadzi Samanta Belling, wieloletnia ekspertka surrealizmu i realizmu magicznego oraz koordynatorka aukcji "Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny" w DESA Unicum. Jej gośćmi będą Wojciech Siudmak, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa surrealistycznego, który na co dzień mieszka w Paryżu, oraz dr Jarosław Serafin, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, odpowiedzialny za największą instytucjonalną kolekcję prac Zdzisława Beksińskiego.