DESA DESIGN DAYS | RZECZ TO PIĘKNA

24 września 2021

DESA DESIGN DAYS | RZECZ TO PIĘKNA

Termin: Od 25 września 2021 do 2 października 2021

 

W tej, siódmej już edycji Desa Design Days celebrujemy piękno sztuki użytkowej. Początek jesieni spędzimy w otoczeniu najlepszych przykładów polskiego i światowego designu i rzemiosła. Zapraszamy do uczestniczenia w ciekawych rozmowach i spotkaniach z wyjątkowymi gośćmi - dwie soboty pełne wydarzeń już 25 września i 2 października!

 

Na przedaukcyjnej wystawie w DESA Unicum zaprezentujemy łącznie około 250 wyjątkowych obiektów, wśród których znajda się m.in. słynne figurki z ćmielowskiej porcelany, fajansowe "pikasy" z Włocławka czy kultowe meble projektowane w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Nie zabraknie też prac wybitnych twórców szkła artystycznego i użytkowego m.in. Michała Diamenta, Zbigniewa Horbowego czy Henryka Albina Tomaszewskiego.


Jak zwykle Dni Designu pełne będą spotkań z wyjątkowymi gośćmi. Z Joanną Kordjak kuratorką wystaw z Zachęty porozmawiamy o znaczeniu wzornictwa i włączania przedmiotów użytkowych do wystaw powojennej sztuki polskiej. Historyczka i krytyczka designu Krystyna Łuczak-Surówka oprowadzi nas po przedaukcyjnej wystawie i opowie o wyjątkowych przedmiotach na niej zgromadzonych.


Prawdopodobnie najgorętszym wydarzeniem sezonu na polskim rynku designu będzie licytacja stołu "Mesa" projektu światowej klasy architektki Zahy Hadid. O budynkach, obiektach użytkowych a nawet… butach projektu Zahy Hadid opowie Marcin Szczelina, Snob Architecture.


Wydarzenie będzie wyjątkowe również dzięki współpracy ze stowarzyszeniem NÓW. Nowe Rzemiosło. Na chwilę przeniesiemy się z DESA Unicum na Mysią 3, gdzie już od 24 września prezentowane będą przykłady najlepszego współczesnego polskiego rzemiosła. Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będzie spotkanie z dr Anną Wiszniewską z IS PAN poświęcone kolekcjonowaniu rzemiosła.

 

 

DESA DESIGN DAYS ed. 7

RZECZ TO PIĘKNA

 

 

Sobota 25.09.2021 r.

 

Godz. 18.00*

O kolekcjonowaniu rzemiosła
Rozmowa z dr Anną Wiszniewską, Instytut Sztuki PAN
Prowadzenie: Cezary Lisowski, DESA Unicum

 

*wydarzenie organizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem NÓW. NOWE RZEMIOSŁO towarzyszy wystawie "NÓW W PEŁNI" i odbędzie się w przestrzeni wystawy przy ul. Mysiej 3.

 

Sobota, 2.10.2021 r.
 

Godz. 12.00

Szkło. Sztuka. Design
Oprowadzanie po wystawie

 

Godz. 13.00
O wzornictwie na wystawach powojennej sztuki polskiej.
Spotkanie z Joanną Kordjak, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

 

Godz. 14.00
O projektach i realizacjach Zahy Hadid.
Spotkanie z Marcinem Szczeliną, Snob Architecture

 

Godz. 15.00

Design. Rzecz to piękna
O wybranych obiektach na wystawie opowie dr Krystyna Łuczak-Surówka

 

Zapraszamy również na oprowadzania po wystawie "NÓW W PEŁNI" przy ul. Mysiej 3.
w niedzielę, 26 września, godz. 18.00
oraz w niedzielę, 3 października, godz. 12.00