Historie

Kilka słów o Zakopanem…

Z okazji zbliżającej się aukcji "Zakopane, Zakopane. Słońce, góry i górale" przedstawiamy Państwu zbiór interesujących wypowiedzi opisujący sylwetki zakopiańskich legend. Zakopane było swoistym fenomenem, centralnym punktem na mapie Polski, miejscem, w którym żyła elita kulturalno-polityczna. W okresie międzywojnia było szczególnie popularne – nazywano je zimową stolicą Polski. Zapraszamy do lektury ...
CZYTAJ WIĘCEJ

Witkacy - Artysta, czy Kapitalista?

"Oczy szare, stalowe mają teraz wyraz zmęczenia, twarz wydłużona jakby po chorobie, czoło wysokie, włosy mocno szpakowate- wszystko zdradza człowieka zużywającego wiele czasu na pracę umysłową."
CZYTAJ WIĘCEJ

Artystki z kręgu Grupy Krakowskiej

Wśród członków Grupy Krakowskiej znalazła się silna reprezentacja kobiet-artystek, które swoimi dokonaniami wyraźnie zaznaczyły się w historii sztuki powojennej. Teresa Rudowicz, Erna Rosenstein, Jadwiga Maziarska i Wanda Czełkowska to jedne z najciekawszych postaci Polskiej sceny artystycznej. Poniżej przybliżamy sylwetki twórczyń, o których nieczęsto można przeczytać w podręcznikowych opracowaniach.
CZYTAJ WIĘCEJ

Kilka słów o Grupie Krakowskiej

Działalność Grupy Krakowskiej należy podzielić na dwa etapy – I Grupę Krakowską (1932 – 1937) oraz II Grupę Krakowską (od 1957). Radykalny charakter pierwszej formacji był kontynuowany przez powojennych artystów co sprawiło, że zjawisko jest jednym z najciekawszych w polskiej sztuce.
CZYTAJ WIĘCEJ

Dom Aukcyjny Desa Unicum

Największy dom aukcyjny w Polsce. Lider rynku sztuki w Europie Środkowo-Wschodniej. Profesjonalna wycena i sprzedaż dzieł sztuki.