Post-War and Contemporary Art | 2 session

Auction date & place
Auction code:
Zapraszamy do obejrzenia obiektów sesji 2 Aukcji Sztuki Współczesnej. Obiekty sesji 1 znajdują się tutaj
W ofercie grudniowej Aukcji Sztuki Współczesnej znalazły się wybitne prace najważniejszych polskich twórców 2 połowy XX wieku. Tym razem, po raz pierwszy w historii naszych licytacji, zdecydowaliśmy się podzielić aukcję na dwie sesje - pierwsza z nich odbędzie się 10, druga natomiast 15 grudnia. Na uwagę zasługują przede wszystkim cztery prace, które wystawione zostały w 1961 roku na najważniejszej zagranicznej wystawie prezentującej polską sztukę awangardową - „15 Polish Painters” (katalog dedykowany tutaj) w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Wspomniane cztery płótna to obrazy autorstwa Tadeusza Brzozowskiego, Aleksandra Kobzdeja oraz dwie kolażowe kompozycje Teresy Rudowicz. W naszych katalogach znalazły się tym razem aż trzy prace Wojciecha Fangora, artysty, którego obrazy z aukcji na aukcję osiągają coraz wyższe rekordy. Są to dwa niezwykle charakterystyczne płótna z okresu eksperymentów malarza z optyczną iluzją, powstałe w pierwszej połowie lat 70. w okresie pobytu artysty w amerykańskiej miejscowości Summit oraz interesujący przykład wczesnej twórczości artysty - Portret mężczyzny z 1948 roku. Na licytacji pojawią także się m.in. poszukiwane przez kolekcjonerów płótna Jerzego Nowosielskiego - utrzymane w modiglianowskiej, pociągłej stylistyce, urzekające nastrojem i wysmakowaną kolorystyką „Dziewczyny na statku”, wczesne, metaforyczne „Spotkania w pejzażu” z 1959 roku, będące wieloznaczną kompozycją z tajemniczą narracją rozgrywającą się pomiędzy trzema postaciami oraz dwa obrazy odzwierciedlające zainteresowanie Nowosielskiego abstrakcją. Na aukcji pojawią się również obrazy malarza i teoretyka malarstwa, Stanisława Fijałkowskiego. Wystawiona zostanie między innymi „Autostrada XXVII” - obraz z najsłynniejszego cyklu twórcy, konsekwentnie realizowanego od kilku dekad. Wśród artystów, których prace pojawią się na grudniowej licytacji znajduje się także Henryk Stażewski, spiritus movens rodzimej awangardy. Wystawiony zostanie między innymi jego „Relief nr 31” z 1969 roku, który prezentowany był na indywidulanej wystawie artysty w Galerii Foksal w tym samym roku. Niewątpliwie wart uwagi jest również obraz Teresy Pągowskiej z 1968 roku, przedstawiający trzy postaci siedzące na krzesłach. Pokażemy także abstrakcyjne płótno Stefana Gierowskiego z pierwszej połowy lat 60. utrzymanej w charakterystycznej, szarej, niemal monochromatycznej kolorystyce i nawiązujące do pejzażu kompozycje Tadeusza Dominika. Koneserzy polskiej sztuki współczesnej docenią monumentalny asamblaż Władysława Hasiora, który wystawiany był w 1967 roku we francuskim muzeum sztuki w La Chaux-de-Fonds. Warto zwrócić także uwagę na ekspresyjny informel Tadeusza Kantora z 1965 roku. Jak zawsze znalazło się w naszym katalogu również wielu twórców reprezentujących coraz bardziej popularny wśród kolekcjonerów kierunek op-art, w szeregu op-artowych artystów znaleźli się między innymi: Richard Anuszkiewicz, Victor Vasarely, Julian Stańczak czy Carlos Cruz-Diez. Na aukcji pojawią się także prace Jana Tarasina, Jana Lebensteina, Edwarda Dwurnika, Jana Lenicy, Zbigniewa Makowskiego, Jana Berdyszaka, Ryszarda Winiarskiego, Kajetana Sosnowskiego, Rajmunda Ziemskiego, Jarosława Modzelewskiego, Jerzego Dudy-Gracza czy Kazimierza Mikulskiego.

Results (60)

Author
Object type
Technique
Sorting
Stanislaw Fijalkowski - "21 III 2001", 2001
51
Stanislaw Fijalkowski
"21 III 2001", 2001, 2001
oil/canvas, 162 x 114 cm
Hammer price: 60,000 PLN
Stanislaw Fijalkowski - "LXXIV Highway", 1987
52
Stanislaw Fijalkowski
"LXXIV Highway", 1987, 1987
oil/canvas, 91.5 x 73 cm
Hammer price: 65,000 PLN
Tadeusz Dominik - Landscape, 1980s
53
Tadeusz Dominik
Landscape, 1980s, lata 80. XX w.
acrylic/canvas, 80 x 100 cm
Hammer price: 30,000 PLN
Tadeusz Dominik - "Rose", 1976
54
Tadeusz Dominik
"Rose", 1976, 1976
acrylic/canvas, 95 x 125 cm
Hammer price: 48,000 PLN
Zbigniew Makowski - "Somnium nazzaze...", 1975
56
Zbigniew Makowski
"Somnium nazzaze...", 1975, 1975
oil/canvas, 73 x 59.5 cm
Hammer price: 60,000 PLN
Jerzy Nowosielski - Green Landscape VI, 1985
57
Jerzy Nowosielski
Green Landscape VI, 1985, 1985
oil/canvas, 70 x 80 cm
Hammer price: 100,000 PLN
Kazimierz Mikulski - "Moonlights" , 1994
59
Kazimierz Mikulski
"Moonlights" , 1994, 1994
oil/canvas, 54 x 44.5 cm
* Conditional sale: 40,000 PLN
Tadeusz Brzozowski - "Sallowa", 1979
62
Tadeusz Brzozowski
"Sallowa", 1979, 1979
oil/canvas, 33 x 32 cm
Hammer price: 26,000 PLN
Teresa Rudowicz - "Number 76", 1960
63
Teresa Rudowicz
"Number 76", 1960, 1960
watercolour, ink, mixed media, collage/paper, board, 35.5 x 46.5 cm
Hammer price: 32,000 PLN
Teresa Rudowicz - "Number 78", 1960
64
Teresa Rudowicz
"Number 78", 1960, 1960
watercolour, ink, mixed media, collage/paper, board, 49.5 x 69 cm
Hammer price: 42,000 PLN
Henryk Stazewski - "No 117", 1975
65
Henryk Stazewski
"No 117", 1975, 1975
acrylic/fiberboard, 100 x 100 cm
Hammer price: 110,000 PLN
Henryk Stazewski - "Relief No 7", 1977
66
Henryk Stazewski
"Relief No 7", 1977, 1977
acrylic, relief/fiberboard, 64 x 64 cm
Hammer price: 60,000 PLN
Ryszard Winiarski - Untitled, 1968
68
Ryszard Winiarski
Untitled, 1968, 1968
oil/canvas, 60 x 60 cm
Hammer price: 70,000 PLN
Ryszard Winiarski - "Chance vertical game 4 x 4", 1981
69
Ryszard Winiarski
"Chance vertical game 4 x 4", 1981, 1981
acrylic, pencil/panel, 68 x 4 cm
Hammer price: 25,000 PLN
Janusz Orbitowski - "Composition 12/72", 1972
71
Janusz Orbitowski
"Composition 12/72", 1972, 1972
acrylic, relief/board, 60 x 100 cm
Hammer price: 20,000 PLN
Janusz Orbitowski - "Composition /93", 1993
72
Janusz Orbitowski
"Composition /93", 1993, 1993
mixed media, relief/paperboard, 80 x 60 cm
Hammer price: 18,000 PLN
Aleksandra Wejchert - Untitled
73
Aleksandra Wejchert
Untitled
mixed media/board, 152 x 76 cm
* Conditional sale: 14,000 PLN
Andrzej Nowacki - "07.06.13", 2013
75
Andrzej Nowacki
"07.06.13", 2013, 2013
acrylic, relief/plywood, fiberboard, 100 x 100 cm
Hammer price: 32,000 PLN
Jan Tarasin - "Rings", 2004
76
Jan Tarasin
"Rings", 2004, 2004
oil/canvas, 120 x 150 cm
Hammer price: 80,000 PLN
Tadasuke (Tadasky) Kuwayama - "B-189" (Two Blues), 1964
77
Tadasuke (Tadasky) Kuwayama
"B-189" (Two Blues), 1964, 1964
acrylic/canvas, 144.8 x 144.8 cm
Hammer price: 150,000 PLN
Hannes Beckmann - "Gentle Glow", 1968
78
Hannes Beckmann
"Gentle Glow", 1968, 1968
oil/canvas, fiberboard, 54.6 x 54.6 cm
Hammer price: 55,000 PLN
Richard Anuszkiewicz - "Triangulated Orange", 1977
79
Richard Anuszkiewicz
"Triangulated Orange", 1977, 1977
acrylic, stencil/board, 212 x 122 cm
Hammer price: 65,000 PLN
Richard Anuszkiewicz - "Triangulated Green", 1977
80
Richard Anuszkiewicz
"Triangulated Green", 1977, 1977
Hammer price: 65,000 PLN
Jerzy Kalucki - "Courses XXI", 2012
81
Jerzy Kalucki
"Courses XXI", 2012, 2012
acrylic/canvas, 160 x 115 cm
Hammer price: 32,000 PLN
Jan Berdyszak - Untitled, 1995
82
Jan Berdyszak
Untitled, 1995, 1995
acrylic/board, 38.5 x 48.5 x 2.5 cm
* Conditional sale: 12,000 PLN
Jan Berdyszak - "Circle VII", 1962-63
83
Jan Berdyszak
"Circle VII", 1962-63, 1962-63
oil/canvas, 125 x 105 cm
Hammer price: 60,000 PLN
Zdzislaw Beksinski - "H2", 1996
85
Zdzislaw Beksinski
"H2", 1996, 1996
oil, acrylic/fiberboard, 132 x 96 cm
* Conditional sale: 75,000 PLN
Andrzej Szewczyk - "Christmas Carol", 1993/94
86
Andrzej Szewczyk
"Christmas Carol", 1993/94, 1993/94
mixed media/panel, 77.5 x 88.3 cm
Hammer price: 28,000 PLN