165th Fine Art Auction

Auction date & place
Najdrożej wylicytowano „Scenę alegoryczną” Jacka Malczewskiego – za 115 000 zł. Najwięcej emocji wzbudziło z kolei płótno mało znanego malarza Mikołaja Iwasiuka – przelicytowano je niemal sześciokrotnie.
Nabywca okazałego oleju Jacka Malczewskiego powinien być zadowolony z zakupu - wylicytowana cena jest okazyjna jak na tak dobre dzieło mistrza. Bardzo duże zainteresowanie wzbudził klasyczny pejzaż Juliana Fałata, „Zima w Polesiu” została wylicytowana za 66 000 zł (cena wywoławcza 38 000 zł). Nabywca tego malowniczego dzieła w przyjaznym dla wnętrz formacie z pewnością będzie zadowolony z zakupu. Uwagę zgromadzonych wzbudziła również „Ślizgawka” Włodzimierza Bartoszewicza. Licytacja i sprzedaż pracy tego artysty, bardzo rzadkiego na polskim rynku sztuki, pokazuje zwiększające się zaangażowanie kolekcjonerów w sztukę lat 30. XX w. Obraz wylicytowano do 26 000 zł, z wywoławczych 18 000 zł. „Łódź na rzece” Meli Muter została wystawiona z niską ceną wywoławczą co spowodowało ciekawą licytację – cena 32 000 zł, również nie jest to wysoka cena jak na obraz tej artystki.
Nieoczekiwanym przebojem aukcji okazał się „Odjazd” Mikołaja Iwasiuka – dzieło wylicytowano niemal sześciokrotnie powyżej ceny wywoławczej. Na tak emocjonującą licytację z pewnością wpływ miały ukraińskie pochodzenie artysty oraz motyw przewodni znany z obrazów Józefa Brandta. Widać, że taka tematyka spodobała się zgromadzonym również w innym wykonaniu.

Results (36)

Author
Object type
Technique
Sorting
Kazimierz Stabrowski - "AKT - JUTRZENKA", PO 1902 R.
Kazimierz Stabrowski
"AKT - JUTRZENKA", PO 1902 R.
pastel/paper, 63 x 44,5 cm
Hammer price: 21,000 PLN
Alfons Karpinski - "PORTRET JANE", 1909 R.
Alfons Karpinski
"PORTRET JANE", 1909 R.
kredka, ołówek/papier, 54 x 54 cm
Hammer price: 11,000 PLN
Zygmunt Jozef Menkes - BUKIET KWIATÓW W WAZONIE
Zygmunt Jozef Menkes
BUKIET KWIATÓW W WAZONIE
watercolour/paper, 59 x 44,5 cm
Hammer price: 16,000 PLN
Zofia Stryjenska - PRZY STUDNI
Zofia Stryjenska
PRZY STUDNI
gouache/paper, 71 x 99,5 cm
Hammer price: 40,000 PLN
Stanislaw Ignacy Witkiewicz (Witkacy) - "POCHÓD KALEK Z BITWY POD GRANDE FONTASQUE", 1925 R.
Stanislaw Ignacy Witkiewicz (Witkacy)
"POCHÓD KALEK Z BITWY POD GRANDE FONTASQUE", 1925 R.
atrament, tusz/papier, 17 x 21 cm (w świetle passe - partout)
Hammer price: 17,000 PLN
Wlodzimierz Tetmajer - ULE PRZED CHATĄ
Wlodzimierz Tetmajer
ULE PRZED CHATĄ
olej/deska, 18 x 25 cm
Hammer price: 13,000 PLN
Julian Falat - ZIMA NA POLESIU
Julian Falat
ZIMA NA POLESIU
olej/sklejka, 30 x 74 cm
Hammer price: 66,000 PLN
Marcin Kitz - KOBIETA PRZED CHATĄ
Marcin Kitz
KOBIETA PRZED CHATĄ
oil on canvas, naklejone na tekturę, 34 x 44,8 cm
Hammer price: 15,000 PLN
Wlodzimierz Bartoszewicz - "ŚLIZGAWKA"
Wlodzimierz Bartoszewicz
"ŚLIZGAWKA"
olej/sklejka, 62 x 67 cm
Hammer price: 26,000 PLN
Tamara Lempicka - AKT, 1931 R.
Tamara Lempicka
AKT, 1931 R.
pencil/paper, 30 x 20 cm
Hammer price: 80,000 PLN
Natan Spiegiel (Szpigiel, Szpiegiel) - WNĘTRZE SYNAGOGI, 1932 R.
Natan Spiegiel (Szpigiel, Szpiegiel)
WNĘTRZE SYNAGOGI, 1932 R.
akwarela, kredka/papier, 68 x 47 cm (w świetle oprawy)
Hammer price: 19,000 PLN
Przy wozie, 1897 r. - NA TARGU
Przy wozie, 1897 r.
NA TARGU
43 x 60 cm (w świetle passe - partout)
Hammer price: 6,000 PLN
Wlodzimierz Terlikowski - DRZEWA, 1937 R.
Wlodzimierz Terlikowski
DRZEWA, 1937 R.
oil on canvas, 56 x 38,5 cm
Hammer price: 13,500 PLN
Feliks Michal Wygrzywalski - ARABOWIE NA PUSTYNI
Feliks Michal Wygrzywalski
ARABOWIE NA PUSTYNI
oil on canvas, 53 x 80 cm
Hammer price: 14,000 PLN
Jacek Malczewski - SCENA ALEGORYCZNA, 1910 R.
Jacek Malczewski
SCENA ALEGORYCZNA, 1910 R.
oil on canvas, 124 x 75 cm
Hammer price: 115,000 PLN
Erno Erb - KWIATY
Erno Erb
KWIATY
watercolour/paper, 24 x 33 cm (w świetle passe - partout)
Hammer price: 6,500 PLN
Wojciech Kossak - SZARŻA POD ROKITNĄ, 1935 R.
Wojciech Kossak
SZARŻA POD ROKITNĄ, 1935 R.
oil on canvas, dublowane, 81,5 x 117 cm
Hammer price: 38,000 PLN
Mela Muter - ŁÓDŹ NA RZECE
47
Mela Muter
ŁÓDŹ NA RZECE
oil/board, 36 x 46,5 cm
Hammer price: 32,000 PLN
Jakub Zucker - PORT W CONCARNEAU W BRETANII
48
Jakub Zucker
PORT W CONCARNEAU W BRETANII
oil on canvas, 34 x 41 cm
Hammer price: 26,000 PLN
Franciszek Jurjewicz - "PEJZAŻ NR I", 1910 R.
51
Franciszek Jurjewicz
"PEJZAŻ NR I", 1910 R.
olej/tektura, 31,5 x 47 cm
Hammer price: 2,500 PLN
Erno Erb - LWOWSKIE PRZEKUPKI
55
Erno Erb
LWOWSKIE PRZEKUPKI
olej/tektura, 24,5 x 35,5 cm (w świetle oprawy)
Hammer price: 11,000 PLN
Maria Plonowska - "PEJZAŻ II", OK. 1913 R.
59
Maria Plonowska
"PEJZAŻ II", OK. 1913 R.
oil on canvas, naklejone na tekturę, 40 x 50 cm
Hammer price: 2,400 PLN
Rajmund Kanelba (Kanelbaum) - PORTRET DZIEWCZYNY
69
Rajmund Kanelba (Kanelbaum)
PORTRET DZIEWCZYNY
watercolour/paper, naklejony na tekturę, 72 x 54 cm
Hammer price: 9,000 PLN
Bogdan Bartlomiej Nowakowski - WIOSENNA IDYLLA
74
Bogdan Bartlomiej Nowakowski
WIOSENNA IDYLLA
akwarela, ołówek/papier, 47 x 135 cm (w świetle passe - partout)
Hammer price: 6,000 PLN
Adolf Feder - KLAUN
75
Adolf Feder
KLAUN
akwarela, gwasz/papier, 45 x 28,5 cm (w świetle passe - partout)
Hammer price: 5,500 PLN
Konrad KURZWELLY - MÜLLER - ZIMOWY LAS
77
Konrad KURZWELLY - MÜLLER
ZIMOWY LAS
oil on canvas, 37 x 49,5 cm
Hammer price: 5,200 PLN
Auguste Henri Musin - ŁODZIE
78
Auguste Henri Musin
ŁODZIE
oil on canvas, dublowane, 81 x 66 cm
Hammer price: 11,000 PLN
Tadeusz Rybkowski - PRZY UPOLOWANYM NIEDŹWIEDZIU
79
Tadeusz Rybkowski
PRZY UPOLOWANYM NIEDŹWIEDZIU
oil on canvas, dublowane, 36 x 47 cm
Hammer price: 10,000 PLN