XXII Contemporary Art Auction (results)
29 March 2012 7 PM CET

Andrzej Szewczyk (1950 - 2001)
Z cyklu "Diariusze", 1983 r.
Hammer price: 6,500 PLN
LOT number
Z cyklu "Diariusze", 1983 r.

Hammer price: 6,500 PLN

technika własna, ołów/drewno, 22 x 14 x 5 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: 'Andrzej Szewczyk | 1983' oraz dedykacja z datą 10 grudnia 1984
WYSTAWIANY :Galeria Foksal, WarszawaArtysta zajmował się malarstwem, rzeźbą, rysunkiem oraz tworzył environments. W latach 1974−1978 studiował wychowanie plastyczne na Uniwersytecie Śląskim, filia w Cieszynie. Po studiach uczył historii sztuki. Od końca lat 60. wykonywał swe pierwsze assemblages, realizował akcje artystyczne w pracowniach i na ulicach. W latach 70. interesował go problem neutralizacji malowania, redukcji ekspresji, przezwyciężenia tradycyjnej formy i struktury obrazu malarskiego, dla którego używał pojęcia "malowidła". W pierwszych pracach - serii malowanych polinitem na lustrze równoległych pasów, stosował nietypowe podłoże, starając się uwolnić samo malowanie od obrazu, zerwać z jego "formalną nadbudową". Od końca lat 70. współpracował z Galerią Foksal w Warszawie. W późniejszych pracach głównym motywem są odniesienia do pisma, ukazujące literackie fascynacje i odniesienia. Ołów zatapiany w dębowych deskach, ścinki kredek, ołówki, łupiny pistacji tworzyły symboliczne księgi oraz przestrzenne układy przypominające nekropolie, m.in. BIBLIO TEKA -BAZYLIKA, 1987. Symboliczne, sensualne (artysta mówił o "erotyce" w miejsce "hermeneutyki sztuki") znaczenie miało użycie konkretnych gatunków drewna, papieru, ołowiu czy soli. Nawiązania do wzorców kulturowych ("erudycja wrażliwości") pozwoliły uzyskać Szewczykowi, przy pomocy uniwersalnego alfabetu i słownika, jemu właściwy sposób wypowiedzi.
Estymacja: 7 000 - 9 000