Post-War and Contemporary Art. Surrealizm i Metafora (results)
28 November 2019 8 PM CET

Hammer price: 48,000 PLN
LOT number
217

Hammer price: 48,000 PLN

oil, acrylic/canvas, 53.5 x 40 cm
signed lower left: 'OLBINSKI'
ID: 78478
Taxes and fees
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
Provenance
  • the artist's gift, Sanok
  • private collection, Warsaw
More information
Scenografią dla obrazu Olbińskiego są chmury, na ktorych tle ubrany w garnitur mężczyzna wspina się po podniebnych schodach uformowanych z szerokiej, czerwonej wstęgi. Czerwień, symbolizująca w tradycji nie tylko rządzę, ale i władzę podkreśla wysoką pozycję bohatera obrazu – dumnego zdobywcy, ktory wspina się ku szczytom. Przewrotność tej koncepcji polega jednak na tym, że wstęga układa się w kształty kobiet widzianych z profilu lub pozujących do aktu na leżąco, co uświadamia widzowi jak złożona i organiczna jest relacja między męskim a damskim pierwiastkiem w rzeczywistości. Mężczyzna, zdaje się mowić Olbiński, jest w stanie osiągnąć pełnię sukcesu tylko wtedy, gdy jest wspierany przez kobietę, a uczucie miłości i seksualna energia dają mu siłę, żeby wspinać się po kolejnych stopniach. Styl Rafała Olbińskiego rozpoznawany jest przez szerokie grono odbiorcow na całym świecie. Artysta zasłynął jako tworca plakatow i jest jednym z przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. Kariera Olbińskiego nabrała tempa dzięki zagranicznym wyjazdom i nieplanowanej przeprowadzce do Nowego Jorku. Od początku lat 80. jego magiczne, często dowcipne ilustracje znajdowały uznanie nie tylko prywatnych kolekcjonerow, czy galerzystow, lecz także renomowanych wydawnictw i czasopism, takich jak „The New York Times” czy „Newsweek”.