Post-War and Contemporary Art (results)
21 May 2020 7 PM CET

Erna Rosenstein (1913 - 2004)
"Silence is burning", 1995
Hammer price: 19,000 PLN
LOT number
30
Erna Rosenstein (1913 - 2004)
"Silence is burning", 1995

Hammer price: 19,000 PLN

oil/canvas, 56 x 56 cm
signed, dated and described on the reverse:'1996 | E. Rosenstein | „PALI SIE CISZA"'
described on the reverse of the stretcher: '„PALI SIE CISZA"'

ID: 82067
Taxes and fees
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
More information
Twórczość Rosenstein charakteryzowała się tajemniczymi, zaskakującymi pod wieloma względami kombinacjami, w które artystka wplatała elementy zaczerpnięte z różnych sfer: świata nierealnego i rzeczywistego, duchowego i zmysłowego. W niezwykle swobodny sposób kojarzyła fantazję z rzeczywistością, a każda z jej prac stanowi swoistą wędrówkę poprzez świat przepełniony osobistymi doświadczeniami wyrosłymi na kanwie intymnych marzeń sennych, fantazji czy tęsknot. Prezentowana praca zatytułowana „Pali się cisza” z 1996 jest przykładem całkowicie abstrakcyjnej realizacji artystki, w której składowe elementy kompozycyjne łączy zaledwie wyczuwalny sens, lecz która jest efektem próby przybliżenia tego, co osobiste i intymne. W prezentowanej kompozycji artystka we właściwy dla siebie sposób ukazała przenikające się ruchliwe kształty, które budzą skojarzenia z charakterystycznymi dla Rosenstein organicznymi formami bądź jęzorami ognia. Przebiegające przez płaszczyznę pracy rozedrgane linie namalowane są niezwykle szybko i dynamicznie. Linia w ujęciu artystki jest bowiem pewnego rodzaju zapisem, automatycznym, niczym niepohamowanym działaniem. Tło pracy utrzymane jest w nasyconych, lecz nieco przygaszonych barwach bordo z niuansami ognistej czerwieni, na którym widoczne są punktowe uderzenia pędzla. Wizualna fantazja malarki łączy się z kreacyjną funkcją tytułu, który sam wytwarza znaczenia oraz projektuje odbiór dzieła. Poetycki tytuł pozwala widzowi spojrzeć na płótno z zupełnie innej perspektywy, uwzględniając naddatek wykreowany w wyobraźni artystki.