Post-War and Contemporary Art (results)
6 December 2018 7 PM CET

Jaroslaw Kozlowski (b. 1945)
Untitled (Wdzydze '66)
Hammer price: 19,000 PLN
LOT number
30
Jaroslaw Kozlowski (b. 1945)
Untitled (Wdzydze '66)

Hammer price: 19,000 PLN

oil, assemblage/canvas, 60 x 82.5 cm
signed, dated and described on the reverse: 'JAROSLAW KOZLOWSKI 66 | Wdzydze'
ID: 65423
Taxes and fees
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
Provenance
  • the gift from the artist
  • private collection, Poznan
Opinie
  • the authenticity confirmed by the artist
More information
Jarosław Kozłowski to artysta, który przez długi czas związany był z nurtem konceptualizmu. W drugiej połowie lat 60. studiował na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Prezentowana kompozycja powstała na plenerze we Wdzydzach w 1966 roku, gdy artysta był na trzecim roku studiów. Prace tworzone po 1967 najczęściej miały formę instalacji z użyciem rysunku, światła, dźwięku, fotografii, przedmiotów. Prace z lat 60. stanowiły punkt wyjścia dla solowej wystawy Kozłowskiego „Jarosław Kozłowski. Doznania rzeczywistości i praktyki konceptualne”, która odbyła się w MOCAKu na przełomie 2016i 2017 roku. Kompozycje z czasów studiów w PWSSP artysta wykonywał z użyciem nietypowych, zgoła nie-artystycznych technik asamblażu. Wykonywane tuszem i krwią rysunki oraz kolaże, w których wykorzystane zostały zdjęcia oczu artysty, odnoszą się do wszechobecnej w komunistycznej Polsce inwigilacji, ciągłego poczucia bycia obserwowanym oraz związanego z tym niepokoju. W późniejszym okresie Kozłowski zainteresował się fenomenem języka jako środka komunikacji.