Old Masters, 19th Century and Modern Art (results)
6 June 2019 7 PM CET

Estimate: 35,000 - 45,000 PLN
LOT number
40

Estimate: 35,000 - 45,000 PLN

oil/paperboard, 48 x 68.5 cm
signed lower right: 'WRoguski'
the artist repeated that composition in tapestry project from 1929
ID: 70446
Taxes and fees
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
Provenance
  • auction house Agra-Art, December 2015
  • private collection, Poznan
Literature
  • Katalog wystawy zbiorowej prac Wladyslawa Roguskiego, October 1923, Art Salon of Czeslaw Garlinski, Warszawa 1923, p. 8, cat. no 2
Exhibited
  • Exhibition of works by Wladyslaw Roguski, Art Salon of Czeslaw Garlinski, Warsaw, 1923
More information
Władysław Roguski często inspirował się rodzimym folklorem zarówno pod względem tematów, jak i stylistyki. W prezentowanej pracy „Zwiastowanie” artysta, na wzór twórców ludowych, wprowadził wić dekoracyjnych kwiatów o przeskalowanych kielichach, wyznaczającą ramy kompozycji. W charakterystyczny dla siebie sposób malarz poddał geometryzacji obszar Boskiej emanacji, stylizując na wzór wachlarza promienie roztaczające się od postaci archanioła Gabriela. Światłość bijąca od Boskiej istoty deformuje wszystkie elementy kompozycji w swoim zasięgu, łącząc strefę sacrum i profanum. Prezentowane „Zwiastowanie” zostało wykorzystane jako wzór dla tkaniny stworzonej przez Helenę Czerniak w 1929 roku. Tkaczka z Zakopanego, która wspólnie z artystą wykładała w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego, pracowała nad powtórzeniem kompozycji przez sześć miesięcy. Tkanina została zaprezentowana w Pałacu Sztuki podczas Powszechnej Wystawy Krajowej w stolicy Wielkopolski i po zakończeniu wystawy weszła w skład kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu.