Old Masters, 19th Century and Modern Art (results)
17 December 2019 7 PM CET

Hammer price: 11,000 PLN
Object LOT number
131

Hammer price: 11,000 PLN

oil/paperboard, 30 x 46 cm
signed upper left: 'akarpinski'
inscribed on the back: 'Winogrona [i] | jablka | mal. | a.karpinski | Krakow'
ID: 78765
Taxes and fees
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
More information
Alfons Karpiński, mimo nieustannego doskonalenia malarskiego warsztatu oraz twórczych poszukiwań, potrafił stworzyć emblematyczny styl, charakteryzujący się migotliwością palety barwnej, miękkością form, swoistego "sfumato", szlachetnością kolorytu i kameralnością nastroju. Artysta konsekwentnie pielęgnował stworzony przez siebie typ kobiecego portretu oraz martwe natury, co poświadczają słowa malarza: "Mimo że wielu moich kolegów nie wie, jak wybrnąć z pewnego chaosu, który w tych latach zapanował w sztuce, ja pozostałem wierny swojemu malarstwu i nigdy tego nie żałowałem". Alfons Karpiński odebrał staranne artystyczne wykształcenie pod kierunkiem Leona Wyczółkowskiego w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. W czasie studiów był wielokrotnie nagradzany. Przypuszcza się, że po zakończeniu nauki zajął się na jakiś czas konserwacją dzieł sztuki i projektowaniem pocztówek. Podjął znowu naukę w Monachium, w pracowni Antona Ažbego i w Wiedniu u Kazimierza Pochwalskiego (1904-07) gdzie również założył pracownię. Lata 1907-12 to czas podróży, które poświęcił nie tylko poznawaniu zbiorów kolejnych muzeów, ale również czas nauki. W 1907 roku wyjechał z Wiednia do Włoch, by po roku przenieść się do Paryża, gdzie dalej się uczył. Po kilku latach pojechał do Anglii i jeszcze w tym samym roku powrócił do Polski. Można powiedzieć, że był niespokojnym duchem, ponieważ w 1922 roku znowu odwiedził Paryż, by jako trzydziestosiedmiolatek kontynuować naukę, tym razem w Académie Colarossi. Karpiński był członkiem prestiżowych stowarzyszeń - polskiej "Sztuki" oraz wiedeńskiej "Secesji".