Old Masters, 19th Century and Modern Art (results)
17 December 2019 7 PM CET

Hammer price: 9,500 PLN
Object LOT number
147

Hammer price: 9,500 PLN

oil/canvas, 66 x 73 cm
signed lower right: 'matuszkczak'
ID: 67615
Taxes and fees
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
More information
Edward Matuszczak to utalentowany pejzażysta związany z Krakowem i Paryżem. Kształcił się w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (od 1927) pod kierunkiem mistrzów malarstwa młodopolskiego - Władysława Jarockiego, Fryderyka Pautscha i Wojciecha Weissa. Rok studiów spędził nad Sekwaną w filii akademii pod okiem Józefa Pankiewicza. Na stałe związany był z Krakowem, w którym mieszkał i w którym udzielał się artystycznie wraz z Towarzystwem Artystów Polskich "Sztuka". II wojna światowa zawiodła go na Bliski Wschód, skąd trafił do Paryża. Tam związał się z grupą Réalité Nouvelle. Artysta zmarł w latach 60. XX wieku choć niektóre źródła wskazują na 1984 jako na datę śmierci. Edward Matuszczak najczęściej tworzył pejzaże, co jest zrozumiałe, jeśli pamiętać u kogo zdobywał malarskie szlify. Jego styl uważa się za połączenie młodopolskiego malarstwa nauczycieli, koloryzmu (kontakt z kapistami) oraz twórczości Raoula Dufy, z którą zetknął się nad Sekwaną. "Pejzaż zimowy" to dobry przykład połączenia tych trzech "żywiołów". Odznacza się znaczną dozą ekspresji. Malarzowi udało się jednak mimo intensywnej dynamizacji (pospieszne pociągnięcia pędzla, impastowość) zharmonizować obraz. Uderza w nim czystość barw i umiejętność "rozkolorowania" śniegu godna największych mistrzów pokolenia polskich malarzy, którzy pełnię sił twórczych osiągnęli około 1900.