Old Masters, 19th Century and Modern Art (results)
17 December 2019 7 PM CET

Roman Bratkowski (1869 - 1954)
Winter Landscape, 1911
Hammer price: 7,500 PLN
Object LOT number
145
Roman Bratkowski (1869 - 1954)
Winter Landscape, 1911

Hammer price: 7,500 PLN

oil/canvas, 113 x 91 cm
signed and dated lower left: 'Bratkowski 1911'
ID: 79155
Taxes and fees
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
More information
W latach 1888-90 kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, pod kierunkiem Feliksa Szynalewskiego, Izydora Jabłońskiego i Władysława Łuszczkiewicza. Edukację uzupełniał w wiedeńskiej Akademii pod opieką artystyczną Christiana Griepenkerla i Alfreda Eisenmengera, a także w prywatnej szkole Antona Ažbégo w Monachium. Do 1919 roku był na stałe związany ze środowiskiem lwowskim, m.in. ucząc malarstwa w szkole Stanisława Batowskiego, a od 1912 roku na Wolnej Akademii Sztuki. Uczestniczył w wystawach lwowskiego i krakowskiego TPSP, wystawiał także w warszawskiej Zachęcie. W latach międzywojennych mieszkał we Włoszech, był dyrektorem Muzeum Jana Styki na Capri. Jego twórczość wyróżniała się przede wszystkim malarstwem pejzażowym, w którym Roman Bratkowski był szczególnie wrażliwy na nastrojowość przyrody oraz naturę światła. Prezentowany w katalogu pejzaż zimowy to zapis subtelnej wizji, łączącej niuanse kolorystyczne oraz światłocieniowe. Artysta z wielką wyobraźnią oddaje wielorodzajowość bieli śniegu oraz wpadające w odcienie szafiru zmierzchające się światło; operuje opływowymi kształtami, czyniąc z przedstawianej materii bajkową scenerię.