Old Masters, 19th Century and Modern Art (results)
17 December 2019 7 PM CET

Wlodzimierz Terlikowski (1873 - 1951)
Landscape, Martigues, 1922
Hammer price: 26,000 PLN
Object LOT number
118
Wlodzimierz Terlikowski (1873 - 1951)
Landscape, Martigues, 1922

Hammer price: 26,000 PLN

oil/canvas, 49 x 72 cm
signed and dated lower right: '1922 | Terlikowski'
ID: 79765
Taxes and fees
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
Provenance
  • private collection, Paris
  • private collection, Warsaw
More information
Włodzimierz Terlikowski wielokrotnie wyjeżdżał na południe Francji, które dzięki specyficznym warunkom dawało możliwość kontemplowania i odtwarzania na obrazach czystych, rozświetlonych barw. Artysta mawiał, że już od najmłodszych lat coś go zawsze "pchało" w świat. Podróż była bodźcem do poszukiwań artystycznych oraz źródłem inspiracji. W pierwszych latach twórczości malarz przenosił się z miejsca na miejsce, prowadząc żywot włóczęgi (odwiedził kraje północnej Afryki, Chiny i Singapur, Australię i Nową Zelandię, kraje Europy oraz Rosję). Imał się różnych zajęć - począwszy od ciężkiej pracy fizycznej po prowadzenie Muzeum Etnografii i Nauk Przyrodniczych. W późniejszych latach, kiedy odniósł duży sukces we Francji i we Włoszech, podróżował równie często, mogąc już poświęcić się w pełni malarstwu. Patrząc na jego malarstwo pejzażowe, można stwierdzić, że podróżował w poszukiwaniu światła. Na ten aspekt jego malarstwa niejednokrotnie zwracali uwagę komentatorzy. Chil Aronson pisał: "Jego efekty świetlne, atmosferyczne, ich delikatne niuanse, tworzone są za pomocą trzech barw: szmaragdowej zieleni, rubinowej czerwieni oraz ochry" (Chil Aronson, Art Polonais Moderne, Paris 1929, s. 16).