Old Masters, 19th Century and Modern Art (results)
17 December 2019 7 PM CET

Wlodzimierz Terlikowski (1873 - 1951)
Sea Landscape with Trees, 1931
Hammer price: 24,000 PLN
Object LOT number
119
Wlodzimierz Terlikowski (1873 - 1951)
Sea Landscape with Trees, 1931

Hammer price: 24,000 PLN

oil/canvas, 54 x 72 cm
signed and dated lower left: '1931 | W. de Terlikowski', lower right: 'Wladimir de Terlikowski'
ID: 77691
Taxes and fees
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
More information
Włodzimierz Terlikowski otrzymując wykształcenie w Monachium, po licznych podróżach między innymi do Hiszpanii, Anglii oraz do Nowej Zelandii, Indii, Australii, od 1911 roku na stałe osiadł w artystycznej stolicy świata - Paryżu. Wówczas zastąpił pędzel szpachlą, posługując się grubą warstwą malarskiej materii. Przyprawiało to o niemały kłopot krytyków. Z jednej strony próbowano bowiem widzieć w Terlikowskim następcę impresjonistów (wielokrotnie w prasie francuskiej można znaleźć anegdotę o spotkaniu młodego Polaka ze starzejącym się Renoirem), czy kolorystę, albo "wrażeniowca". Podkreślano jednak, że obrazy Terlikowskiego nie są szkicami i nie mamy w nich do czynienia z malowaniem światła - artysta kształtuje za to materię malarską tak, jakby tworzył w plastycznej masie. Tym samym Terlikowski wypracował niepowtarzalny sposób malarskiej kreacji, posługując się bogatą, grubą strukturą farby o rozświetlonych, przepełnionych słońcem barwnych tonach.