Old Masters, 19th Century and Modern Art (results)
17 December 2019 7 PM CET

Wojciech Weiss (1875 - 1950)
House in Kalwaria Zebrzydowska, 1907
Hammer price: 28,000 PLN
Object LOT number
133
Wojciech Weiss (1875 - 1950)
House in Kalwaria Zebrzydowska, 1907

Hammer price: 28,000 PLN

oil/paperboard, 25 x 39 cm
signed lower right: 'WW'
ID: 78479
Taxes and fees
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
Provenance
  • auction house DESA Unicum, pazdziernik 2008
  • private collection, Warsaw
More information
Prezentowany w katalogu pejzaż Wojciecha Weissa to widok z kalwaryjskich okolic. Pobyt w rodzinnym domu na wsi oraz szczęśliwe małżeństwo stawały się dla Weissa impulsem do wprowadzenia nowych rozwiązań w malarstwie - w jego twórczości na dobre ugruntował się tzw. okres biały, który operował zdecydowanie rozjaśnioną paletą barwną oraz obrazami o tematyce pejzażowej i portretowej inspirowanej życiem rodzinnym. "(…) okres biały, w którym powstaje sztuka niezwykle osobista, szczera, intymna. Właśnie na jej podstawie można odkryć istotę struktury malarstwa Weissa; można zrozumieć, że kolor w jego obrazach - pozostając w zasadzie lokalny - nabiera też cech koloru sugestywnego, znaczącego emocjonalnie; że plama barwna związana jest luźno z linią, a linia zyskuje znaczenie ekspresyjne i rytmizujące; że dla artysty rysowanie i malowanie oznacza ten sam proces twórczy." ("Piękno do mnie przyszło…". Wojciech Weiss. Malarstwo białego okresu 1905-1912, Warszawa 2007, s. 7). Artysta studiował w krakowskiej SSP w latach 1890-99. Nagrodą za ukończenie szkoły - obok złotego medalu - było roczne stypendium na pobyt w Paryżu. W malarstwie artysty splatały się różne poetyki: realistyczna, ekspresjonistyczna i secesyjno-dekoracyjna. Stałą zaś cechą twórczości Weissa było inspirowanie się naturą, której głęboka znajomość leżała u podstaw każdego z namalowanych przez artystę dzieł.