Old Masters, 19th Century and Modern Art (results)
4 June 2020 7 PM CET

Wojciech Weiss (1875 - 1950)
Female half-nude with shell against the sea ("Half-nude"), lata 30. XX w.
Hammer price: 50,000 PLN
LOT number
3
Wojciech Weiss (1875 - 1950)
Female half-nude with shell against the sea ("Half-nude"), lata 30. XX w.

Hammer price: 50,000 PLN

oil/canvas, 65 x 51 cm
signed upper right: 'WWeiss'
on the stretcher paper exhibition label of Society for Encouragment of Fine Arts in Warsaw, inscribed: 'W. Weiss "Modelka" (wł. pr.)' and paper auction labels
ID: 84478
Taxes and fees
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
More information
Akt kobiecy stanowi silną dominantę tematyczną w twórczości Weissa. Zauważyć należy, iż to właśnie z tą tematyką kojarzy się głównie działalność malarza w okresie międzywojennym. Samo zainteresowanie aktem pojawiło się u artysty, rzecz jasna, już znacznie wcześniej, bo na samym początku drogi twórczej. Wówczas owa tematyka stanowiła jednak zaledwie jedną z wielu typowo akademickich inspiracji, które pozwalały na analizę modela, jego anatomii oraz fizycznych aspektów budowy ciała. Tak pisał o przedstawieniach nagich kobiet w twórczości malarza Stanisław Świerz około połowy lat 20.: „Z tych ruchów leżących – leniwych i miękkich, z odpoczynku ciał smukłych i elastycznych, rzuconych od niechcenia na biel prześcieradeł lub wwiniętych w kąt kanapy, z nonszalancją niedbale wygiętych ud i bioder, z prowokacji małych, okrągłych, wyrzuconych w przód piersi, z kokieterii wciśniętych pod siebie nóg Weiss wydobył nieskończone bogactwo motywu…” (Stanisław Świerz, Wojciech Weiss, „Sztuki Piękne”, 1925-1926, nr 4). Prezentowany w katalogu półakt kobiety z muszlą jest dziełem, które unaocznia, jak Weiss definiuje istotę kobiecości – jest ona dla niego źródłem łagodności i radosnej filozofii.