Modern and Contemporary Sculpture (results)
29 October 2019 7 PM CET

Hammer price: 4,500 PLN
LOT number
35

Hammer price: 4,500 PLN

bronze, 25 x 14 x 10 cm[the dimensions with the base]
signed and dated on the base: '2004 / Z W'
signed and described on the plate on the base: 'ZOFIA WOLSKA | Warszawa'
ID: 72566
Taxes and fees
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
More information
Zofia Wolska to rzeźbiarka, która tworzyła zarówno rzeźby monumentalne, jak i niewielkie kompozycje ceramiczne. Prezentowana praca to kameralna kompozycja rzeźbiarska, która ukazuje niezwykłą sprawność Wolskiej w budowaniu zwartej formy. Minimalistyczna w wyrazie kompozycja przedstawia zasugerowany kształt serca. Rzeźbiarka z wielki wyczuciem formy stworzyła romantyczny, subtelny oraz niepretensjonalny obiekt sztuki, który zachwyca delikatnością. Zofia Wolska uczyła się rzeźby na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych u Xawerego Dunikowskiego. Brała udział w wielu konkursach na pomniki, między innymi: Bohaterów Ziemi Kieleckiej, Zwycięstwa i Wolności w Warszawie z 1967, międzynarodowym konkursie na Pomnik Żołnierza Polskiego i Niemieckiego Antyfaszysty w 1968, w którym uzyskała pierwszą nagrodę. Ważniejsze realizacje to Pomnik Rozstrzelanych w Kielcach z 1961, Pomnik Partyzantów w Świętej Katarzynie z 1962, Głowa Mikołaja Kopernika w kubańskiej Hawanie z 1973. Wolska znana jest z tworzenia portretów zarówno współczesnych, jak i historycznych osobistości, takich jak Jimmy Carter, Ronald Reagan, Vŕclav Havel czy papież Jan Paweł II.