Surrealism and Magic Realism (results)
18 June 2020 7 PM CET

Jarosław Jaśnikowski (b. 1976)
"Martian traces"
Hammer price: 18,000 PLN
LOT number
30
Jarosław Jaśnikowski (b. 1976)
"Martian traces"

Hammer price: 18,000 PLN

oil/canvas, 70 x 50 cm
signed with the artist's monogram and dated: '2015'
signed, dated and described on the reverse: 'JJ | JAROSŁAW | JAŚNIKOWSKI | "MARSJAŃSKIE ŚLADY" | LEGNICA 19.10.2015 | NR-638' and artist' stamp
ID: 85982
Taxes and fees
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
More information
„Moje malarstwo jest niczym nieustanna podróż po nieodkrytych światach. Jednak zamiast aparatu fotogr aficznego zabieram w nią farby, pędzle oraz płótna i maluję obrazy, lub jak ktoś woli, wstawiam okna. Dzięki tym oknom inni ludzie mogą przenieść się tam na moment, do Światów Alternatywnych naszych wyobraźni”. Jarosław Jaśnikowski Jarosław Jaśnikowski zajmuje się malarstwem od 1991. Początkowo artysta tworzył w nurcie sztuki science fiction. Duży wpływ na jego rozwój miała wizyta na wystawie Wojtka Siudmaka w rodzinnym mieście malarza, Legnicy oraz spotkanie z samym twórcą. Po spotkaniu Jaśnikowski rozpoczął eksperyment z surrealizmem, a jego prace stały się bardziej mroczne oraz psychodeliczne. W owym czasie artysta zaczął się interesować techniką, a na jego płótnach pojawiły się fantastyczne parowozy, zeppeliny, samoloty. Z czasem jego prace zaczęły nawiązywać do estetyki steampunka. To właśnie wykreowane przez artystę, zapierające dech w piersiach monumentalne maszyny są głównymi bohaterami płócien. Świat z obrazów Janikowskiego należy do fantastycznej rzeczywistości, „Światów Alternatywnych”, w których działają odmienne prawa fizyki. Jak opowiada artysta o pracach: „Tak więc opowiadam ludziom o świecie rozbitym wskutek jakiegoś nieznanego kataklizmu na miliony wysp lewitujących w bezkresnej przestrzeni. Opowiadam o świecie, w którym działają zupełnie inne prawa fizyki i chemii niż w naszym wymiarze. Grawitacja ma tam inne właściwości niż ta, z którą spotykamy się na co dzień. Przedmioty mogą się bezwładnie unosić tylko dlatego, że nie są świadome tego, że nie mogłyby tego zrobić. Pojęcie skupienia materii jest czymś bardzo względnym i ulotnym. Bez jakichkolwiek przyczyn gotycka katedra może stać się lepką cieczą, a ciało kobiety zespolić się ze skałą. Lecz w całym tym prowizorycznym chaosie pojawiły się istoty rozumne, które uczyniły sobie tą ziemię poddaną. To one wznoszą wspaniałe budowle, one tworzą monumentalne parowozy i to one podbiły przestworza, zapełniwszy je okrętami i sterowcami” (Jarosław Jaśnikowski, Od autora, dostęp na: http://www.jaroslawjasnikowski.pl/od-autora).