Surrealism and Magic Realism (results)
18 June 2020 7 PM CET

Hammer price: 6,500 PLN
LOT number
34

Hammer price: 6,500 PLN

oil/canvas, 41 x 31 cm
signed and dated lower left: 'Witold - K. 08'
dated and described on the reverse: 'P 2008-2929-20[unreadable]| TULUM | MEXICO'
ID: 71934
Taxes and fees
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
More information
„Witold-K – śmiało moglibyśmy tak nazwać pojawiającego się w jego pracach zwielokrotnionego bohatera błądzącego w labiryncie XX wieku. Powtarza się w opisach tej twórczości konstatacja, że ludziki stworzone przez Witolda to postaci odindywidualizowane, anonimowe, zagubione – jednym słowem: doskonale oddające kondycję współczesnego człowieka”. Ferdynand Ruszczyc Twórczość Kaczanowskiego jest ściśle powiązana z wątkami biograficznymi artysty, a przede wszystkim z poczuciem samotności i odosobnienia wynikającym z doświadczenia emigracji. Charakterystycznymi elementami kompozycyjnymi prac artysty są niewielkich rozmiarów postacie ludzkie zawieszone w bliżej nieokreślonej przestrzeni. Owi anonimowi bohaterowie zdają się nawiązywać i odzwierciedlać kondycję współczesności. Rozważając twórczość Kaczanowskiego, nie sposób nie zauważyć pewnej grupy motywów konsekwentnie powielanych w kolejnych pracach artysty. Należą do nich motywy drzwi, bramy, drabin, które podobnie jak u Makowskiego, mają odzwierciedlać nadzieję na istnienie alternatywnej, nieodgadnionej rzeczywistości oraz być łącznikiem teraźniejszości ze sferą sacrum. Gama kolorystyczna prac artysty jest różnorodna. Zwykle stonowana i spokojna, momentami staje się bogata i zdecydowana. Witolda-K cechuje niezwykła wszechstronność, która znajduje odbicie w twórczości artysty. Nie jest ona z pewnością ani transparentna, ani jednoznaczna. Kompozycje artysty można określić mianem abstrakcyjnych, jednak stosunkowo często twórca posługuje się symbolicznymi motywami. Artysta realizuje się w szerokim wachlarzu technik od obrazów, poprzez monumentalnych rozmiarów plafony, aż po kompletne instalacje.