Surrealism and Magic Realism (results)
18 June 2020 7 PM CET

Szarlota Pawel (1947 - 2018)
"Melody for woman" from Circus series, 1980
Hammer price: 11,000 PLN
LOT number
8
Szarlota Pawel (1947 - 2018)
"Melody for woman" from Circus series, 1980

Hammer price: 11,000 PLN

acrylic/canvas, 81.4 x 61.3 cm
signed and dated lower right: 'E.S. PAWEL 80'
signed and described on the stretcher on the reverse: 'E.SZARLOTA PAWEL | z cyklu "CYRK" | "Melodia dla kobiet"
ID: 85821
Taxes and fees
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
More information
„Nie bawiłam się w kryptonimy. Owszem, niektóre postacie miały swoje realne pierwowzory. Rozkręcałam kolejną przygodę w świecie codziennym, a tam, gdzie pojawiła się wyobraźnia jako siła sprawcza, pojawiały się moje dziecięce marzenia. Zawsze dużo czytałam, wychowałam się w domu pełnym książek i nadal jestem im wierna. Wolałam świat wyobrażony od realnego, więc snucie opowieści było samą frajdą. Radością było również odwoływanie się do znanych przez dzieci fragmentów literatury, powiedzonek, przesądów i zdarzeń. Pyszną zabawę miałam z przeinaczaniem znanych bajek tak, by zakończenie zaskakiwało”. Szarlota Pawel Szarlota Pawel znana jest przede wszystkim ze swojej działalności z zakresu komiksu. Określana pierwszą damą rodzimego komiksu autorka zyskała popularność kultowymi już seriami o przygodach Jonka, Jonki i Kleksa oraz Kubusia Piekielnego. Jako rysownik Pawel realizowała się na wielu płaszczyznach artystycznych. Była autorką licznych ilustracji książkowych i prasowych, historii komiksowych, dowcipów rysunkowych, czy komentarzy satyrycznych. Edukację artystyczną Pawel uzyskała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie studiowała grafikę. Krótko po ukończeniu Akademii została przyjęta do redakcji „Świata Młodych” – największego wówczas polskiego pisma młodzieżowego. Z wydawnictwem związana była przez następne ćwierć wieku. Tam też przeszła szkołę rysowania pod okiem Papcia Chmiela, gdzie wykształciła swój indywidualny styl. Niezwykłą rzadkością na rynku kolekcjonerskim są dzieła malarskie artystki. W prezentowanej kompozycji zatytułowanej „Melodia dla kobiet” z 1980 roku mamy do czynienia ze sceną rozgrywającą się w cyrku. Na pierwszym planie widzimy oddanego zajęciu grania na wiolonczeli mężczyznę. Poza nim, w oddali znajdują się wykonujące ćwiczenia roznegliżowane akrobatki, którym towarzyszy żonglujący cyrkowiec. Całości sceny przyglądają się dwie foki ujęte z prawej strony pracy. Połączenie doskonałego warsztatu malarskiego opartego na precyzyjnym rysunku z nieograniczoną wyobraźnią artystki oraz ukierunkowaniem na wrażliwość oglądającego sprawiają, że mamy do czynienia z kompozycją zupełnie wyjątkową.