Surrealism and Magic Realism (results)
18 June 2020 7 PM CET

Henryk Waniek (b. 1942)
"Harmonia Mundi", 1990
Hammer price: 6,500 PLN
LOT number
16
Henryk Waniek (b. 1942)
"Harmonia Mundi", 1990

Hammer price: 6,500 PLN

oil/canvas, 61 x 61 cm
signed, dated and described on the reverse: 'HENRYK WANIEK | apr.IV| ..1990 | Harmonia Mundi'
ID: 82121
Taxes and fees
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
More information
„Uchodzę za malarza magii, magii opisywania świata. Magia przedstawia świat symboli”. Henryk Waniek Henryk Waniek komponuje swoje symetryczne i koncentryczne prace z wybranego repertuaru symboli magii. W jego pracach powtarzają się elementy okien, drabin, kielichów, tęczy czy spadających gwiazd. Artysta był znawcą zagadnień ezoterycznych, a jego prace pełne są symboliki, metafory i alegorii. Na zaprezentowanej pracy artysta przedstawił zbiornik wodny, który za pomocą prostej, świetlistej linii łączy się z rozgwieżdżonym niebem. Praca ta jest typowym dla twórczości artysty „kosmicznym” pejzażem, który pomimo surrealistycznej, magicznej atmosfery jest niezwykle uporządkowany oraz symetryczny pod względem formalnym. Prace artysty, zarówno te realizowane na płótnie, jak i papierze, zezwalają na niezwykłą przyjemność samodzielnego odkrywania aluzyjnych tropów i zaszyfrowanych wiadomości. Twórca nawiązuje nie tylko do wielowiekowej tradycji europejskiej, ale tworzy także własne, wizualne neologizmy, do których powraca niejednokrotnie w swoich dziełach. Henryk Waniek jest prawdziwym artystą-erudytą. Zajmuje się nie tylko malarstwem olejnym, rysowaniem, grafiką wydawniczą, ale także jest pisarzem, znawcą historii, filozofii, religioznawstwa oraz literatury mistycznej. Jego twórczość literacka jest odzwierciedleniem fascynacji oraz zainteresowań ezoterycznych i historiozoficznych związanych ze Śląskiem.