École de Paris (results)
7 May 2020 7 PM CET

Zygmunt Landau (1898 - 1962)
Still life with flowers and fruit
Hammer price: 10,000 PLN
LOT number
37
Zygmunt Landau (1898 - 1962)
Still life with flowers and fruit

Hammer price: 10,000 PLN

oil/canvas, 73 x 60 cm
signed lower right: 'Landau'
ID: 83773
Taxes and fees
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
More information
Landau studiował początkowo w łódzkiej Szkole Rysunkowej Jakuba Kacenbogena. Potem uczył się w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Stanisława Lentza. W 1919 przeniósł się do Paryża. Zamieszkał na Montparnasse w La Ruche − pawilonie mieszczącym pracownie i mieszkania dla artystów. Uczęszczał do Académie de la Grande Chaumière i Académie Colarossi, często odwiedzał paryskie muzea, przyjaźnił się m.in. z Mojżeszem Kislingiem i Amedeo Modiglianim; decydujący wpływ na artystyczną osobowość Zygmunta Landaua miała przyjaźń właśnie z Modiglianim. W 1928 przyjechał do Polski przy okazji swoich wystaw w Warszawie i Łodzi. Mieszkał przez pewien czas w Saint-Tropez ze znanym angielskim krytykiem i malarzem, głównym ideologiem Bloomsbury Group, Rogerem Fryem, który propagował twórczość Landaua w Anglii i w Stanach Zjednoczonych. Po wojnie mieszkał także w Nicei i Paryżu, a wystawiał m.in. w Londynie i Sztokholmie. „Martwa natura z kwiatami i owocami” nosi znamiona pełnego wachlarzu plastycznych możliwości artysty; dzieło dowartościowuje syntetyczna forma, prześwietlona i pastelowa kolorystyka.