École de Paris (results)
7 May 2020 7 PM CET

Jakub Zucker (1900 - 1981)
Canale Grande in Venice, 1970
Hammer price: 17,000 PLN
LOT number
33
Jakub Zucker (1900 - 1981)
Canale Grande in Venice, 1970

Hammer price: 17,000 PLN

oil/canvas, 61 x 74 cm
signed lower right: 'J. ZUCKER'
ID: 83855
Taxes and fees
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
Literature
  • Jakub Zucker, text by Joanna Tarnawska, Warszawa 2011, p. 141 (ill.)
  • Claude Roger-Marx, Jacques Zucker, Paris 1969 (ill. plate)
More information
Wenecja – miasto zlokalizowane na północy Italii, które od wieków pobudzało wyobraźnię artystów i skłaniało ich do twórczych działań. Jego charakterystyczne, unikalne wręcz położenie na lagunie poprzecinanej siecią kanałów pozwalało na obserwacje wyjątkowych zjawisk świetlnych i kolorystycznych. Unoszące się nad ich powierzchnią opary i promienie słońca odbijające się w rozedrganej tafli wody falującej pod wpływem przepływających gondoli tworzyły mistyczny świat, znakomite miejsce dla żądnych inspiracji artystów. Nie bez znaczenia pozostawała przebogata tradycja Wenecji z jej wszystkimi zabytkami. Splendor miasta Dożów okraszonego orientalno-bizantyńskim bogactwem dawnego Cesarstwa wschodniorzymskiego przeniesionym tutaj przez krzyżowców i dawnych Wenecjan oszałamiał i zapierał dech w piersiach. Po II wojnie światowej mieszkający w Nowym Jorku Jakub Zucker wielokrotnie wyjeżdżał do Europy. Rezydował wówczas w swojej prywatnej posiadłości w Arcueil pod Paryżem. Często wyprawiał się jednak poza swoje miejsce zamieszkania – zwiedzał Francję i Włochy. W Italii szczególnie upatrzył sobie właśnie Wenecję. To tam powstały jego liczne nastrojowe pejzaże. Zucker namalował widok Piazzetty św. Marka znajdującej się u wylotu Canale Grande – największego i najważniejszego kanału miasta. W tym miejscu łączy się on z Canale di San Marco. Przy placu zlokalizowane zostały natomiast najważniejsze, ikoniczne budowle Wenecji. Artysta kreuje przed nami panoramiczny widok, w którym wyłaniają się Biblioteca Marciana, monumentalna campanilla, majacząca w oddali sylweta bazyliki oraz Pałac Dożów znany również jako Palazzo Ducale z przylegającym do niego od prawej strony Mostem Westchnień.