Contemporary Art Auction (results)
23 May 2013 7 PM CET

Rajmund Ziemski (1930 - 2005)
Pejzaż 80/62, 1962 r.
Hammer price: 42,000 PLN
LOT number
Rajmund Ziemski (1930 - 2005)
Pejzaż 80/62, 1962 r.

Hammer price: 42,000 PLN

oil/canvas, 120 x 80 cm
sygnowany i datowany l.d.: 'RAJMUND ZIEMSKI 62'opisany na odwrociu: 'RAJMUND ZIEMSKI | PEJZAŻ 80/62 | 80 x 120 | 1962', na odwrocie nalepka wywozowa Desa i nalepka wystawowa (zdarta do połowy)POCHODZENIE:- Prywatna kolekcjaArtysta z upodobaniem zestawiał partie malowane gładko z liszajowatymi, chropowatymi naroślami farby kładzionej grubo i rozlewanej cienkimi strużkami, co dawało efekt gęstej pajęczej sieci zasnuwającej przestrzeń obrazu. Obrazy stawały się przez to krajobrazami wewnętrznymi, odbiciem marzeń, snów, indywidualnych emocji, czasem niepokojów. Uniwersalne, magiczne znaczenie zyskiwały wtedy jedynie, gdy autor powiększał ich rozmiary, akcentował hieratyczność - upodobał sobie pionowy prostokąt, gdzie strzelistość całości często podkreślał wertykalny "kręgosłup", forma "szkieletowa" (niedwuznacznie kojarząca się z obrazem Pollocka Katedra, 1960; Pejzaż 45/61; Pejzaż 60/64). Do "Pejzaży" tych warto odnieść słowa Jerzego Olkiewicza: "Są to pejzaże kościste, z których słońce wyssało dobroduszną, życiodajną glebę, karmiącą zwykle zieleń i owoce. Pejzaże pozbawione ostentacyjnego piękna krajobrazu [...]. Mały skrawek własnej żarliwości i niepokoju - wydłużony prostokąt, w którym pomarszczona, wyschła, poszarpana materia kondensuje się w dramatyczną formę, o ciężarze gatunkowym mierzonym pasją i uporem [...]".Estymacja: 45 000 - 65 000