Bolesław Cybis (results)
31 March 2020 7 PM CET

Boleslaw Cybis (1895 - 1957)
In the tub, circa 1935-1937
Hammer price: 800 PLN
LOT number
17
Boleslaw Cybis (1895 - 1957)
In the tub, circa 1935-1937

Hammer price: 800 PLN

pencil/paper, 11.5 x 18 cm
on the reverse inventory number: '163'
ID: 81881
Taxes and fees
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
Provenance
  • the artist’s legacy
  • private collection, Poland
More information
Nie wiadomo dziś właściwie nic o przeznaczeniu tej kompozycji Cybisa. Czy było to jedno ze studiów przygotowawczych do większego obrazu? A może najzwyczajniej praca stanowi rysunkowy zapis codziennej czynności uchwyconej przez artystę w ramach przelotnej inspiracji? Niewątpliwie omawiana scena rozgrywa się w pomieszczeniu z oknem osłoniętym kotarami, umieszczonym w oddali. W centrum znajduje się sporych rozmiarów drewniana balia, a w niej postać kobieca o wydatnych kształtach z płócienną przepaską na biodrach. Kompozycja dąży w pewien sposób do uzyskania wrażenia symetrii poprzez dwie postacie męskie flankujące główną scenę – zapewne moment ugniatania stopami winogron. Mężczyźni trzymają kosze z owocami, które chcą dosypać do balii. Dziś znamy tylko jedną pracę Cybisa dostarczającą jakichkolwiek analogii. Jest to znacznie wcześniejszy miedzioryt z około 1923 roku przedstawiający kobietę z koszem winogron. Jak zatem widać tematyka ta interesowała artystę już znacznie wcześniej.