165th Fine Art Auction (results)
18 March 2010 7 PM CET

Hammer price: 80,000 PLN
LOT number

Hammer price: 80,000 PLN

pencil/paper, 30 x 20 cm
sygnowany i datowany l. d.: 'T. d. LEMPICKA | 1931'

BIOGRAM: Polska malarka, której twórczość przywoływana jest jako
kwintesencja stylu art deco w malarstwie. Jako młoda,
bogata dziewczyna uczyła się na pensji w Lozannie, skąd
wyjeżdżała do Włoch - zwiedziła Rzym, Florencję, Wenecję
- gdzie zafascynowało ją malarstwo renesansowych
mistrzów. Podczas I wojny światowej mieszkała w
Petersburgu, gdzie poślubiła młodego prawnika Tadeusza
Łempickiego. W 1918 roku małżeństwo zamieszkało w
Paryżu. Łempicka rozpoczęła wówczas studia malarskie w
Academie de la Grand Chaumiere oraz w Academie Ranson u
Maurice'a Denisa i Andrea Lothe'a. Wystawiała swoje
obrazy na salonach oraz w galeriach paryskich. Malowała
przede wszystkim portrety i akty, głównie ludzi
zamożnych bądź pięknych. W 1928 roku, odwiedziła
trzykrotnie Warszawę, gdzie odbyła się wystawa jej prac
w warszawskiej Zachęcie; swoje dwa obrazy pokazała także
na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu. W 1939 roku
wyjechała do Stanów Zjednoczonych i zamieszkała w Nowym
Jorku, ostatnie lata życia spędziła w Meksyku.
"Portrety, akty i martwe natury Łempickiej są doskonałą
realizacją stylu art deco: podporządkowany mu jest
zarówno typ, strój, fryzura i sposób upozowania modela,
jak wszystkie rekwizyty tła i wreszcie sposób malowania.
Postkubistyczna stylizacja: podkreślanie rysunkiem i
światłem trójwymiarowości i twardości form, ostrość
koloru, gładkość metalicznych, lśniących powierzchni,
monumentalizacja, manieryczność ujęć i emalierska
precyzja wykończenia składają się na styl Łempickiej,
idealnie wpisany w estetykę lat dwudziestych" -
Agnieszka Morawińska