Works on Paper - Post-War and Contemporary Art (results)
21 November 2019 7 PM CET

Hammer price: 22,000 PLN
LOT number

Hammer price: 22,000 PLN

gouache/paper, 27.7 x 37.5 cm
signed, dated and described upper left: ' Zbigniew Makowski fuit hic: IV.1973. | Intro Vocat'
ID: 79423
Taxes and fees
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
Provenance
  • Bart N.Stephens's collection, cultural attachée of American Embassy in Warsaw 1963 1965
More information
Punktem zwrotnym w rozwoju tworczosci Zbigniewa Makowskiego stal sie pobyt w Paryzu w 1962. Artysta poznal wowczas André Bretona oraz nawiazal kontakty z artystami z miedzynarodowej grupy „Phases”, ktorych tworcze poszukiwania staly sie dla niego waznym zrodlem inspiracji. Chociaz tworczosc Makowskiego scisle powiazana jest z nurtem surrealizmu, udalo mu sie utrzymac zupelnie indywidualny i niezalezny charakter oparty na harmonijnym polaczeniu estetycznego i intelektualnego wymiaru sztuki. Makowski interesowal sie bowiem roznymi dziedzinami nauki. Inspiracje czerpal miedzy innymi z filozofii muzyki, czy literatury pieknej. Stosowal bezposrednie cytaty z poezji i prozy antycznej, sprawiajac, ze jego prace staly sie wyrafinowanymi malarskimi traktatami metaforycznymi. W swoich malarskich kompozycjach Makowski nawarstwia symbole, sentencje (czesto lacinskie) oraz znaczenia. Laczy skomplikowane geometryczne formy, ktore z pozoru tworza chaotyczna, tajemnicza calosc. W jego pracach mozna wyroznic pewien symboliczny alfabet, zestaw znaczen, po ktore artysta konsekwentnie siegal przez caly okres swojej tworczosci, tj. motywy schodow, kluczy, krzyzy, skosow, drabiny oraz form kolistych, a takze przedstawien figuratywnych, jak postaci kobiet, czy zwierzat. Niezwykle charakterystyczna dla Makowskiego jest dbalosc o rysunek, ktory w kompozycjach artysty poteguje wrazenie iluzyjnosci przestrzeni oraz poczucia tajemnicy. Prezentowana w niniejszym katalogu praca pochodzi z okresu, gdy Makowski malowal glownie ezoteryczne, magiczne pejzaze. Kompozycja przedstawia szereg swobodnie rozrzuconych, z pozoru przypadkowych przedmiotow na tle charakterystycznego dla artysty krajobrazu podzielonego na dwie sfery: ziemi i powietrza.