Works on Paper - 19th Century and Modern Art (results)
3 December 2019 7 PM CET

Juliusz Kossak (1824 - 1899)
Tadeusz Kościuszko at the head of scythemen
Hammer price: 40,000 PLN
LOT number
Juliusz Kossak (1824 - 1899)

Hammer price: 40,000 PLN

watercolour, gouache/paper, 29.5 x 22.5 cm
signed lower right: 'Juliusz Kossak'
on the reverse a Zygmunt Kowalski's seal of ownership
ID: 79128
Taxes and fees
Provenance
  • the collection of Zygmunt Kowalski the pre-war Director of the Municipal Savings Bank in Krakow
  • private collection, Poland
More information
„Jednym z tych, w którego dziełach najwszechstronniej, najbezwzględniej, naj bezpośredniej odbija się charakter i duch plemienny, rasowe właściwości i kultura długowieczna i świat zewnętrzny, w którym naród żył i działał jest Juliusz Kossak. Na całym tym obszarze ziemi, na którym rozegrał się dramat dziejowy polskiego narodu, na którym pozostało życie polskie lub jego wspomnienie, wszędzie się tam spotyka z twórczością Kossaka. (...) Cokolwiek żyło na obszarze Polski, wszystko to żyje i żyć będzie w jego dziełach. (...) W sztuce jego wyraził się wielki artysta i nadzwyczajnie prawy i prawdziwy człowiek, toteż jego obrazy dla przyszłych badaczy naszej cywilizacji będą dokumentami bezwzględnej wiarogodności. Sztuka Kossaka jest jednym z najszczerszych przejawów ludzkiej duszy i najprawdziwszym odtworzeniem polskiego życia”. – STANISŁAW WITKIEWICZ