Works on Paper - 19th Century and Modern Art (results)
3 December 2019, 7 PM CET

Wladyslaw Slewinski (1854 - 1918)
Seascape with a round cloud, circa 1900
Price: 77,000 PLN
Object LOT number

Price: 77,000 PLN

pastel, gouache/paper, 41 x 39 cm (sheet)
signed lower right: 'WSlewinski'
ID: 79292
Provenance
  • Ostoya auction house, 1999 (work offered with the expertise of professor Wladyslawa Jaworska
  • private collection, Warsaw
Literature
  • Legendarna Mloda Polska, Malarstwo przelomu XIX i XX wieku z kolekcji rodzinnej. Exhibition catalog, edited by Barbara Muszynska, Bialystok 2016, cat. 19, p. 40 (ill.)
Exhibited
  • Legendarna Mloda Polska, Muzeum Podlaskie in Bialystok, November 4, 2016 February 19 2017
  • Legendarna Mloda Polska, Muzeum Narodowe in Gdansk, June 2 September 10 2017
More information
Władysław Ślewiński wyjechał do Francji, właściwie nie odebrawszy uprzednio wykształcenia artystycznego, chociaż być może, jak głosi rodzinna legenda, szkicował w Szkole Rysunkowej Wojciecha Gersona. Rezydując w latach 90. XIX stulecia w Paryżu, Ślewiński uczynił jednak swą główną inspiracją Bretanię. Północno-zachodnia część Francji została w tym czasie odkryta jako kraina pierwotna, zamieszkana przez ludzi żyjących w zgodzie z naturą i żarliwie wyznających wiarę. Dzięki bliskości oceanu, specyfice pejzażu i barwności folkloru przyciągała już nie tylko wielu Francuzów, lecz także obcokrajowców, którzy, zyskawszy znakomite miejsce plenerów, mogli się również tanio utrzymywać. Ślewiński początkowo rezydował właśnie w Pont-Aven, a także w małej wiosce Le Pouldu. Akces Polaka do malarstwa zachodniego nastąpił gwałtownie. Jednym z wydarzeń artystycznych, których stał się świadkiem, przybywszy nad Sekwanę, była wystawa Grupy Impresjonistów i Syntetystów, odbywająca się w 1889 roku podczas paryskiej wystawy światowej w Café Volpini. Prezentowali na niej dzieła malarze, których twórczość pozostawała nowoczesną alternatywą dla popularnego naturalistycznego i akademickiego malarstwa końca wieku. Twórcom, takim jak Louis Anquetin, Émile Bernard czy Émile Schuffenecker, przewodził wtedy Paul Gauguin, postać, wokół której już wcześniej gromadzili się szukający szczerości życia i sztuki adepci modernizmu. Działo się to w bretońskiej kolonii artystycznej w Pont-Aven, wtedy właśnie przeżywającej renesans. Ślewiński już na początku swojej drogi zetknął się więc z awangardą twórców epoki. Zawarta z Gauguinem znajomość i fascynacja jego twórczością zaprowadziła nadal poszukującego malarza z Polski do zaadoptowania jego maniery malarskiej. W twórczości Gauguina i jego kręgu można obserwować dwie kluczowe tendencje – syntetyzm, w myśl którego malarz winien wrażenia wzrokowe zaklinać w antynaturalistycznych, sugestywnych plamach barwnych oraz cloisonizm, w którym kształt należy ująć ciemnym stylizowanym konturem na wzór komórkowej emalii (z franc. cloisonné), wykorzystywanej w rodzimym, starożytnym rzemiośle. Sztuka kręgu Pont-Aven często zalecała się barwnością, dekoracyjnością, ale i statycznością. W twórczości Ślewińskiego odnajduje się wskazane twórcze metody, lecz przyjęte nie bez refleksji i osobiście przetworzone. W swoich pejzażach morskich, mimo hołdowania modom, uzyskiwał na przekór im efekt żywiołowości i zmienności natury. Również pod wpływem swojego mistrza, Paula Gaugina, Ślewiński prawdopodobnie sięgnął po sporadycznie używaną przez niego technikę – pastel. Polski reprezentant syntetyzmu przez cały okres dorobku twórczego, przede wszystkim wybierał farby olejne. Prezentowana praca, datowana na przełom XIX i XX wieku, pokrywa się z intensyfikacją pastelowych prac stworzonych przez Paula Gaugina. O rzadkości dzieł stworzonych na papierowym podłożu świadczą słowa samego artysty skreślone w polemice do Józefa Mehoffera: „Niech Pan nie sądzi, że ja ‘Sztukę’ bronię z zasady. Wcale nie. Błędy są i gdybyśmy współdziałali naprawdę, to by nie jednego można było uniknąć. Ale Pan o współdziałaniu dotąd jego nie myślał a za to krytykował, ciągle siebie stawiając na boku, a za to chętnie posługując się wyrazem ‘Wy’ – do tego stopnia, że kiedyś zagalopował się Pan i mówił do mnie: ‘Wy’ źle robicie, że pastelem malujecie, aż ja parsknąłem śmiechem i pytam się, jakie wy – do kogo to Pan mówi, bo już ja, choć na pastel przekleństwa wcale nie rzucam, ale rzeczywiście prawie go wcale nie używam” (cyt. za. Władysława Jaworska, Władysław Ślewiński, Warszawa 1991, s. 150-151). Nie tylko pod względem wybranej techniki prezentowany pastel jest wyjątkowy. Również sposób kompozycji kadru jest niebywały. Ślewiński rezygnuje z charakterystycznego układu „z lotu ptaka” na rzecz klasycznej, centralnej kompozycji. Niewątpliwym bohaterem przedstawienia jest kłębiąca się nad bretońską „Wyspą Czarownic” pierzasta chmura. Chociaż Ślewiński szalenie rzadko sięgał po pastel, w mistrzowski sposób oddał spokojną taflę wody, na której feerią barw odbijają się świetliste bliki. Kompozycja ożywiona jest przez intensywne akordy błękitu zarówno w partii nieba, jak i chmur. Tym samym soczystym kolorem przedstawiciel szkoły z Pont-Avent zaznaczył horyzont z delikatnym zarysem wyspy. Wszystkie składniki kompozycji zostały poddane charakterystycznej dla Ślewińskiego syntezie, uogólniając kształty poszczególnych budulców morskiego pejzażu.

Dodaj obiekt

Stanislaw Wyspianski
View of the Holy Cross Church in Krakow, 1896
Price: 45,000 PLN
Apoloniusz Kedzierski
Still life with geranium
Price: 7,500 PLN
Ludwik Lisowski
Landscape
Price: 1,200 PLN
Piotr Konczalowski (?)
Portrait of a young man
Hammer price: 6,000 PLN
Antoni Gawinski
Polonia
Price: 2,300 PLN
Antoni Kamienski
A portrait of a man, 1926
Estimate: 4,500 - 8,000 PLN
Antoni Uniechowski
Court scene
Hammer price: 2,000 PLN
Lucjan Jagodzinski
Nude, 1969
Hammer price: 1,600 PLN
Piotr Stachiewicz
Woman portrait
Hammer price: 11,000 PLN
Jerzy Janisch
Lady with a fan
Hammer price: 1,000 PLN
Jerzy Janisch
Composition with a ball, 1955
Hammer price: 3,500 PLN
Janina Giedroyc-Wawrzynowicz
Charles Bridge in Prague
Price: 1,500 PLN
Wojciech Durek
Landscape with the crucified Christ, 1941
Estimate: 2,500 - 3,500 PLN
Rafal Malczewski
City view
Price: 20,000 PLN
Antoni Waskowski
Portrait of Henryk Zdanowicz
Price: 2,300 PLN
Nikifor Krynicki
Villa in Krynica
Hammer price: 4,200 PLN
Christian Gotthard Hirsch
Karkonosze, 1931
Estimate: 7,000 - 10,000 PLN
Stanislaw Wyspianski
Nude woman standing, circa 1891-93
Price: 44,000 PLN
Jacek Malczewski
A letter with drawings illustrating the chef's cupid Jacek Malczewski, 1899
Price: 4,800 PLN
Stanislaw Ignacy Witkiewicz (Witkacy)
"Smierc kochanka", 1920
Hammer price: 190,000 PLN
Mojzesz Kisling
Church at the foot of the mountains
Price: 25,000 PLN
Franciszek Ejsmond
Woman portrait, 1880
Hammer price: 3,500 PLN
Franciszek Ejsmond
A portrait of a man, 1880
Hammer price: 3,500 PLN
Marian Mokwa
Landscape with a lake
Hammer price: 11,000 PLN
Stanislaw Gibinski
Winter landscape
Hammer price: 1,000 PLN
Julian Falat
"Myslenice", 1921
Hammer price: 32,000 PLN
Juliusz Kossak
Tadeusz Kosciuszko at the head of scythemen
Hammer price: 40,000 PLN
Juliusz Kossak
Prince Jozef Poniatowski on Szumka
Hammer price: 55,000 PLN
Stanislaw Maslowski
"Wola Rafalowska", 1923
Price: 19,000 PLN
Stanislaw Maslowski
"Wielkie Swidry", 1924
Price: 18,000 PLN
Leon Wyczolkowski
Roses with a blue pot, circa 1910
Price: 167,000 PLN
Bazyli Poustochkine
Landscape with willows
Hammer price: 2,400 PLN
Jakub Zucker
Portrait of a young Jew
Hammer price: 6,000 PLN
Jozef Pieniazek
Christmas stable, 1929
Hammer price: 1,900 PLN
Boleslaw Cybis
Mannequins (Recto) / Sketch of characters (Verso), 1925
Hammer price: 130,000 PLN
Jozef Guranowski
Winter forest, 1916
Hammer price: 3,800 PLN
Benn Bencion Rabinowicz
Reading, 1968
Hammer price: 700 PLN
Dora Kucembianka
Mimosa, 1931
Hammer price: 900 PLN
Franciszek Turek
Bouquet of hyacinths, 1933
Price: 1,800 PLN
Teodor Grott
Pensive, 1936
Estimate: 2,000 - 3,000 PLN
Roman Kramsztyk
Portrait of Lotaria Bologny
Hammer price: 10,000 PLN
Rafal Malczewski
Cottage with sunflowers
Hammer price: 13,000 PLN
Julian Falat
Portrait of a girl, 80s., XIX c.
Hammer price: 24,000 PLN
44
Maja Berezowska
"Szambelan pije czekolade u pani Grabowskiej"
Hammer price: 2,800 PLN
Maja Berezowska
Illustration to the poem by Ignacy Krasicki "Nie mozna"
Hammer price: 2,800 PLN
Wanda Chelmonska
Cottages
Hammer price: 1,900 PLN
47
Nikifor Krynicki
Krynica landscape
Hammer price: 3,500 PLN
48
Franciszek Turek
View of the Krakow Market Square, 1932
Hammer price: 2,000 PLN
49
Tadeusz Rybkowski
Tsarist gendarme, 1914
Price: 5,000 PLN
50
Stanislaw Szukalski
Portrait of Jozef Pilsudski, 1919
Hammer price: 45,000 PLN
51
Stanislaw Wyspianski
Dandelions and plant studies from "Zielnik" (Recto) / Sketch of a female figure (Verso), circa 1897
Hammer price: 19,000 PLN
52
Julian Falat
Landscape from Bystra, 1909
Price: 48,000 PLN
53
Stanislaw Powalisz
Bridge construction - stained glass project, 1947
Estimate: 1,200 - 2,000 PLN
54
Jan Styka
Portrait of Mrs. Spencer after Anthony van Dyck
Price: 3,600 PLN
55
Rafal Malczewski
Landscape with a lake
Hammer price: 8,000 PLN
56
Artur Markowicz
Ponte Vecchio in Florence, 1910
Estimate: 10,000 - 15,000 PLN
57
Feliks Sypniewski
Portrait of Olga Fabijanska Lubicz against the backdrop of the landscape, 1864
Price: 3,600 PLN
58
Feliks Sypniewski
Portrait of Adam Fabijanski against the backdrop of a landscape, 1864
Price: 3,600 PLN
59
Marian Konarski
"Da capo al fine", 1955
Estimate: 4,500 - 6,000 PLN
60
Estera Karp (Carp)
Characters
Price: 1,500 PLN
61
Tadeusz Cieslewski (ojciec)
View of the church of St. Anna in Warsaw, 1920
Estimate: 4,800 - 6,500 PLN
62
Feliks Michal Wygrzywalski
Fishermen on the shore
Price: 25,000 PLN
63
Jaroslaw Pstrak Wasylowicz
Huculi, 1915
Hammer price: 800 PLN
64
Tadeusz Makowski
Landscape from little village with girl, circa 1926-27
Estimate: 75,000 - 95,000 PLN
65
Stanislaw Tondos
View of the Wawel
Hammer price: 3,400 PLN
66
Jozef Unierzyski
Madonna
Price: 4,000 PLN
67
Male portrait, 1917
Hammer price: 70,000 PLN
68
Antoni Uniechowski
Jan III Sobieski near Vienna
Estimate: 3,000 - 4,000 PLN
69
Antoni Uniechowski
Idyllic scene
Hammer price: 2,200 PLN
70
Leon Wyczolkowski
Limba on the Morskie Oko, 1917
Hammer price: 32,000 PLN
71
Leon Wyczolkowski
Trumpeter (Recto) / Wolczesk village - cemeteries (Verso), 1916
Hammer price: 10,000 PLN
72
Wladyslaw Slewinski
Price: 77,000 PLN
73
Henryk Epstein
Road through the forest
Hammer price: 4,800 PLN
74
Henryk Epstein
Boats in the port, 1930
Hammer price: 6,500 PLN
75
Jean Lambert-Rucki
Les pierrots, 1934
Hammer price: 10,000 PLN
76
Pinchus Krémegne
The interior of the room
Hammer price: 3,800 PLN
77
Joseph Pressmane
Cityscape
Hammer price: 3,500 PLN
78
Wojciech Gerson
'Ojcow'', 1853
Hammer price: 5,500 PLN
79
Wojciech Gerson
'Rabsztyn'', 1853
Hammer price: 8,000 PLN
80
Jacek Malczewski
Sketch for the picture
Hammer price: 9,000 PLN
81
Antoni Uniechowski
Court scene
Hammer price: 800 PLN
82
Antoni Uniechowski
Carriage
Hammer price: 1,500 PLN
83
Nieznany
Girl's profile, 1927
Hammer price: 2,000 PLN
84
Witold Stefan Zaczeniuk
Still life with fruit
Hammer price: 4,200 PLN

Twoje wybrane obiekty

Rodzaj wydruku