Modern and Contemporary Sculpture
29 October 2020 7 PM CET

Tomasz Gornicki (b. 1986)
"Lost thoughts", 2014
Estimate: 12,000 - 18,000 PLN
LOT number
29
Tomasz Gornicki (b. 1986)
"Lost thoughts", 2014

Estimate: 12,000 - 18,000 PLN

bronze, granite, 150 x 33.5 x 33.5 cm
signed on the base: 'GÓR|NIC|KI+'
unique
ID: 90445
Taxes and fees
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
Exhibited
  • „Chris Niedenthal/Dokument Tomasz Górnicki/Portret”, 101 Projekt Gallery, Warsaw, September2015
  • „Archetypes”, individual exhibition, VLASK Gallery, Gent, Belgium 2016
More information
Prezentowana w niniejszym katalogu praca Tomasza Górnickiego jest częścią stale rozwijającego się projektu „Friends in my head”, w której artysta rzeźbi czaszki ważnych dla niego osób napotkanych na swojej drodze. Wspomnienia, które dzielił z drugim człowiekiem, są dla niego linią czasu. Jak przyznaje sam artysta: „Sens tworzenia nieskończonej kolekcji głów oddaje utwór ´Lithium´ zespołu Nirvana: I’m so happy because today I’ve found my friends They’re in my head”.

Górnicki zaliczany jest do twórców młodego pokolenia, który za pomocą swojej sztuki krytycznie przygląda się rzeczywistości. Twórca podejmuje nieustanny dialog ze sztuką sakralną oraz malarstwem wielkich mistrzów. Czerpie z tradycji sztuki barokowej, korzystając z motywów klasycznej ikonografii. Aktywnie realizuje się również w przestrzeni miejskiej oraz zaangażowanych społecznie projektach. Jak sam przyznaje, poprzez sztukę konfrontuje się z własnymi demonami, a każda z jego prac wyraża wewnętrzny konflikt oraz stan nieprzerwanej walki. Na dorobek artysty składają się zarówno monumentalne realizacje oraz instalacje, jak i kameralne formy.

Górnicki tworzy przede wszystkim w realistycznym nurcie, ale nie boi się eksperymentów, jeżeli chodzi materiały rzeźbiarskie, które jak w przypadku prezentowanej tu pracy zestawia w jednym dziele. Pracuje zatem w brązie, aluminium i kamieniu, o którym mówi: „Rzeźbię w nim, bo chcę pozostawić w świecie ślad trwalszy niż ja sam. Kamień jest wieczny i pamięta wszystko”. Motywem częstokroć pojawiającym się w twórczości artysty jest czaszka odsyłająca do tematu memento mori – pamięci o przemijaniu oraz kruchości życia.