Adults only. Art and erotica (results)
28 January 2020 7 PM CET

Jerzy Nowosielski (1923 - 2011)
"Nude by the sea", 1982
Hammer price: 320,000 PLN
LOT number
5
Jerzy Nowosielski (1923 - 2011)
"Nude by the sea", 1982

Hammer price: 320,000 PLN

oil/canvas, 80 x 60 cm
signed, dated and described on the reverse: 'Jerzy Nowosielski 1982 | "AKT NAD MORZEM"'
on the reverse the sticker from Starmach Gallery in English, the paper export label in English, the sticker of AGRA ART auction house and the sticker from Galeria

ID: 65459
Taxes and fees
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
Opinie
  • the attached certificate of authenticity issued by Fundacja Nowosielskich based in Cracow
Literature
  • Kunst uit Krakau Nowosielski, Chromy, Bandurka, the exhibition catalogue, ABB-Galerij, Leuven,1992, p. unknown (ill.)
Exhibited
  • Kolekcja Grupy Krakowskiej, Krzysztofory Gallery, Cracow, 1983
  • Jerzy Nowosielski, the individual exhibition, BWA, Katowice, 1989
  • Kunst uit Krakau Nowosielski, Chromy, Bandurka, ABB-Galerij, Leuven, 1992
  • Jerzy Nowosielski, the individual exhibition, Starmach Gallery, Cracow, 1992
More information
Kobiety Nowosielskiego wydają się odrębnym gatunkiem – ich ciała są mocno zarysowane, mają charakterystycznie wydłużone kończyny, pociągłe twarze o owalnym kształcie, ciemne ,migdałowe oczy i ciepły odcień skóry. Długie, smukłe sylwetki postaci można przypisać ikonopisarskiej pasji artysty. Natomiast wysublimowany erotyzm, spowijający kobiece przedstawienia Nowosielskiego, pochodzi z jego szczególnej, nieukrywanej fascynacji płcią przeciwną. Jak pisała Julia Deluga: „Kobieta zajmuje w twórczości artysty miejsce szczególne. Nowosielski często mawiał, że jest ona dla niego tajemnicą, a co za tym idzie – niegasnącym źródłem inspiracji i poszukiwań. Kobieta pojawia się u malarza w rozmaitych sytuacjach i pozach często wielokrotnie powtarzanych, ale za każdym razem odsłaniających jakiś nowy aspekt kobiecości” (Julia Deluga, Realizm bytów subtelnych, [w:] Jerzy Nowosielski. Byty subtelne, [red.]Agnieszka Dela-Kropidłowska, Galeria Sztuki Współczesnej, Opole 2013).Kobiety w pracach artysty przyjmują najróżniejsze pozy – zawsze pełne w dzięku i zharmonizowane z otoczeniem. Co więcej, przestrzeń, w jakiej odnajdujemy malowane przez artystę dziewczyny, wydaje się z nimi współistnieć. Wymyka się zasadom perspektywy linearnej, co nie znaczy, że zastępuje ją jakiś inny konkretny system przedstawiania głębi. Artysta buduje przestrzeń z barw i form, łączy płaszczyznowość obrazu z iluzorycznym trzecim wymiarem przedstawionej rzeczywistości. W prezentowanej pracy to postać dziewczyny – a nie żaden znikający punkt – zdaje się organizować strukturę obrazu. W późniejszej twórczości Nowosielski z coraz większym zdecydowaniem czynił z kobiecych ciał nadrzędny element kompozycji –element, który definiował przestrzeń i pozycję wszelkich innych form w dziele.