Old Masters, 19th Century and Modern Art (results)
12 December 2019, 7 PM CET

Jules Breton (1827 - 1906)
Young woman praying in church, 1854
Price: 173,000 PLN
Object LOT number
Jules Breton (1827 - 1906)

Price: 173,000 PLN

oil on lined canvas, 96 x 72 cm
signed and dated twice centre left: 'J. Breton | 185(...)' and at the bottom: 'Jules Breton | 1854'
ID: 69272
Provenance
  • collection of Starczewski Family and their heirs, Warsaw
More information
Prezentowany obraz Jules’a Bretona był prezentem ślubnym (uroczystość odbyła się 16 lipca 1935) dla Jerzego i Izabeli Starczewskich. Ofiarodawcami byli rodzice panny młodej. Wedle przekazu rodzinnego praca miała zostać zakupiona w Paryżu. Sam Jerzy Starczewski był pionierem polskiej kinematografii, aktorem, producentem, twórcą amerykańskiej firmy producenckiej Star Film Co. Po ślubie Starczewscy wyjechali do Stanów Zjednoczonych, a obraz został na przechowaniu u rodziny na warszawskim Żoliborzu, gdzie przetrwał wojnę i powstanie warszawskie. Powróciwszy do kraju w 1948, Starczewscy odzyskali swoje mienie. W tym czasie dzieło Bretona zostało przekazane do konserwacji w warszawskim Muzeum Narodowym, gdzie pracowała nad nim Jadwiga Tereszczenko, zasłużona konserwatorka, m.in. „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki, prezes Sekcji Konserwatorskiej Związku Polskich Artystów Plastyków. Następnie obraz trafił w ręce spadkobierców Starczewskich, a druga konserwacja dzieła odbyła się również w pracowni Muzeum Narodowego w 1998. Postać Jules’a Bretona należy do panteonu sztuki francuskiej II połowy XIX stulecia. W 1886 został wybrany członkiem paryskiej Académie des Beaux- -Arts i Institut de France. Honory państwowe szły w parze z międzynarodowymi sukcesami wystawowymi. Dzieła artysty zyskały dużą popularność wśród kolekcjonerów amerykańskich, a obraz „Pieśń skowronka” („Song of the Lark”, 1884, Art Institute of Chicago) stanowi jeden z najbardziej celebrowanych obrazów w wyobraźni Amerykanów. Malarz zasłynął przedstawieniami wiejskich kobiet przy pracy lub modlących się oraz dużego formatu obrazami z wyobrażeniami powrotów z pola i ludowych procesji. Breton urodził się w niewielkiej wiosce Courrières w regionie Artois. Wychowywany przez wuja uległ w młodym wieku wpływowi idei saintsimonizmu. Edukację artystyczną odebrał w Gandawie pod kierunkiem Felixa De Vigne (1843-47). Córkę De Vigne’a, Elodie, poślubił w 1858. W latach 1847-54 kształcił się w paryskiej École des Beaux-Arts u Martina Drollinga. Jego wykształcenie było stricte akademickie, lecz w czasie paryskiej edukacji podjął pierwsze studia plenerowe w metropolii i rodzinnym Courrières, gdzie w połowie XIX stulecia rozpoczęło się wydobycie węgla kamiennego. Breton, silnie zainteresowany ideami socjalistycznymi, nie przedstawiał jednak przestrzeni zmienionych przez przemysł. Wybierał otwarte tereny, interesując się specjalnością swojego regionu – rolnictwem. W 1848, w dobie rewolucji lutowej, zmarł ojciec artysty, co pogrążyło rodzinę finansowo. Breton zwrócił się ku tematom obrazującym biedę i ubóstwo. Od 1853 do końca kariery regularnie wystawiał na paryskich salonach. W połowie XIX wieku podważał standardową hierarchię tematów opartą o prymat scen historycznych, proponując nowoczesne, naturalistyczne malarstwo o tematyce wiejskiej jako twórczość „salonową”. Stworzył swoje pierwsze szeroko komentowane dzieło o tej tematyce, zaprezentowane publicznie rok później, „Pokłośnice” (1854, National Gallery of Ireland, Dublin). Breton powrócił do Courrières, które stało się jego miejscem tworzenia przez następne pięć lat. „Dziewczyna modląca się w kościele”, zgodnie z datowaniem powstała w tym okresie. Malarz przedstawił kobietę wspartą na klęczniku, zwróconą w lewą stronę, dyskretnie spoglądającą w nieokreśloną przestrzeń. Światło pada z prawej strony, wydobywając sylwetkę modelki, delikatnie rysowane dłonie i szlachetną twarz. Z mroku za modelką wyłania się fragment filara bądź kolumny – jako sugestia wnętrza sakralnego. Nietypowe dla twórczości Bretona przedstawienie wnętrza jest być może sceną zaczerpniętą z wnętrza kościoła rodzinnego regionu. Akademicka w charakterze, wysmakowana w detalach „Dziewczyna modląca się w kościele” poprzedza luministyczne prace licznie powstające w następnych dekadach.

Dodaj obiekt

Paulina Zalewska
Local folk VI, 2018
Hammer price: 1,200 PLN
Janusz Orzechowski
Interrupted music lesson IV, 2018
Hammer price: 1,700 PLN
Mirella Stern
From time to time, 2018
Hammer price: 4,800 PLN
Adam Wator
Theatrical poses, 2018
Hammer price: 5,500 PLN
Ilona Herc
In the sun, 2018
Hammer price: 2,200 PLN
Waclaw Sporski
Lady with a cat, 2018
Hammer price: 3,200 PLN
Lukasz Bilinski
Gianni, 2018
Hammer price: 2,000 PLN
Bastien Ducourtioux
Greystone, 2018
Hammer price: 3,500 PLN
Edyta Kwiatkowska
Reprivatization of a dreams, 2017
Hammer price: 4,500 PLN
Ewa Witkowska
Untitled, 2018
Hammer price: 1,200 PLN
Agnieszka Kirzanowska-Osinska
N2, 2017
Hammer price: 900 PLN
Lia Kimura
Irreversible, 2018
Hammer price: 1,300 PLN
Marek Haba
Fortress, 2018
Hammer price: 2,400 PLN
Monika Sojka
Untitled, 2018
Hammer price: 1,400 PLN
Patrycja Nurkan
Untitled, 2016
Hammer price: 1,600 PLN
Jaroslaw Szewczyk
Symetry, 2018
Hammer price: 900 PLN
Sebastian Skoczylas
Lemon Lake II, 2018
Hammer price: 2,400 PLN
Malgorzata Pabis
Thunderstorm 2, 2018
Hammer price: 1,100 PLN
Ewelina Ulanecka
Imagination Dragons, 2018
Hammer price: 5,000 PLN
Marta Bilecka
Moments 5, 2018
Hammer price: 2,200 PLN
Agnieszka Pawlowska
From the smell of it, 2018
Hammer price: 3,200 PLN
Magdalena Kepka
The World is ours today, 2018
Hammer price: 1,800 PLN
Patrycja Kruszynska-Mikulska
On the wave, 2017
Hammer price: 3,200 PLN
Michal Mroczka
Gdynia, 2018
Hammer price: 4,000 PLN
Agata Krutul
Slim, 2018
Hammer price: 3,200 PLN
Dominik Smolik
Interstellar matter, diptych, 2018
Hammer price: 1,400 PLN
Campio
Jungle, diptych, 2018
Hammer price: 3,500 PLN
Dominik Wozniak
Star-crossed II, 2018
Hammer price: 1,100 PLN
Katarzyna Skoskiewicz
Norway - Myre, 2018
Hammer price: 1,100 PLN
Martyna Maczka
Scarecrow, 2017
Hammer price: 1,200 PLN
Urszula Teperek
Venus II, 2018
Hammer price: 4,000 PLN
Ewelina Kolakowska
171212, 2018
Hammer price: 2,200 PLN
Amonaria Magda Maciaszek
Untouchable Splash 6, diptych, 2018
Hammer price: 2,600 PLN
Daniel Bialowas
ROOM 9471, 2018
Hammer price: 600 PLN
Joanna Misztal
Warm touch of red, 2018
Hammer price: 1,300 PLN
Milena Brudkowska
Untitled, 2018
Hammer price: 1,000 PLN
Malgorzata Sek
The Sound of Silence II, 2017
Hammer price: 1,200 PLN
Olga Pelipas
Centaur, 2018
Hammer price: 1,000 PLN
Bartosz Michal Hoppe-Sadowski
Landscape CVIII, 2017
Hammer price: 600 PLN
Gossia Zielaskowska
Hdiyl fluo afterimage map, 2018
Hammer price: 1,900 PLN
Magdalena Karwowska
City X, 2018
Hammer price: 800 PLN
Maria Szeszula
Composition nr 15, 2017
Hammer price: 900 PLN
Mateusz Rybka
Gdansk 1945, 2018
Hammer price: 700 PLN
44
Taisa Katrynets-Olko
Kiss, 2016
Hammer price: 1,400 PLN
Jolanta Lach
Zebra, 2018
Hammer price: 1,100 PLN
Krzysztof Mlynczak
Radiator, 2009
Hammer price: 700 PLN
47
Malgorzata Kot
Hrum model Triangle 6, 2017
Hammer price: 1,900 PLN
48
Mariusz Dydo
Polar Bear Alpha model Zombie, 2017
Hammer price: 3,200 PLN
49
Magdalena Proch
Birds, triptych, 2016
Hammer price: 600 PLN
50
Joanna Polkosnik
Return, 2018
Hammer price: 1,200 PLN
51
Romuald Musiolik
Architects, 2018
Hammer price: 4,200 PLN
52
Jakub Napieraj
Full moon, 2018
Hammer price: 1,600 PLN
53
Agnieszka Figurska
Metropolises 59, 2018
Hammer price: 2,400 PLN
54
Iwona Gabrys
Composition nr 12, 2017
Hammer price: 1,100 PLN
55
Katarzyna Malinowska
City II, 2017
Hammer price: 700 PLN
56
Grzegorz Klimek
Fis-moll 9, 2018
Hammer price: 6,500 PLN
57
Jakub Walczyna
Return from rejection II, 2017
Hammer price: 1,200 PLN
58
Piotr Woroniec Jr
Sand , 2018
Hammer price: 1,200 PLN
59
Slawomir Wojtkiewicz
Day after day, 2017
Hammer price: 1,000 PLN
60
Aleksandra Mysiorska
Heat of a Desert, 2018
Hammer price: 1,100 PLN
61
Bozena Galant
Space 5, 2017
Hammer price: 6,000 PLN
62
Lukasz Jankiewicz
Emotional portrait - excluded 2, 2017
Hammer price: 900 PLN
63
Karolina Kasprzak
5 p.m., 2018
Hammer price: 600 PLN
64
Malgorzata Jastrzebska
Nr 583, 2018
Hammer price: 3,500 PLN
65
Sebastian Prusaczyk
Untitled, 2016
Hammer price: 500 PLN
66
Michal Cytrycki
The Cookie Godfather's Assassination, 2017
Hammer price: 1,100 PLN
67
Rafal Gawlik
Cataract, 2017
Hammer price: 2,600 PLN
68
Marta Urbanek
Eight and a half, 2018
Hammer price: 500 PLN
69
Katarzyna Srodowska
On the bench, 2018
Hammer price: 2,200 PLN
70
Marcin Blach
Uncle Bob, 2018
Hammer price: 3,500 PLN
71
Krzysztof Loginski
Back to Black, 2018
Hammer price: 1,000 PLN
72
Dominik Balcerzak
Woman's mind, 2018
Hammer price: 3,200 PLN
73
Zuzanna Jankowska
From the series 'Perypetie of XXI Century', booming Aten, 2018
Hammer price: 1,400 PLN
74
Magdalena Jarochowska
Last good memory, 2016
Hammer price: 500 PLN
75
Olga Gralewska
Surreal, 2015
Hammer price: 500 PLN
76
Magda Zarzycka
I love you more when I'm drunk, 2016
Hammer price: 2,200 PLN
77
Maciej Zych
Last Christmas in July, 2017
Hammer price: 1,200 PLN
78
Jakub Szymanski
Pegasus 18, 2018
Hammer price: 700 PLN
79
Dariusz Franciszek Rozyc
On the bench, 2018
Hammer price: 1,100 PLN
80
Katarzyna Oronska / Orno
Blue shoes, 2018
Hammer price: 1,100 PLN
81
Renata Magda
Fascinated woman, 2017
Hammer price: 1,300 PLN
82
Adriana Sitkiewicz
Evanescence, 2018
Hammer price: 500 PLN
83
Arkadiusz Siarkowski
Strenght of imagination, 2017
Hammer price: 500 PLN
84
Marlena Sztamborska
Woman in a hat, 2017
Hammer price: 600 PLN
85
Sabina Maria Grzyb
Journey across a dream, 2018
Hammer price: 1,600 PLN
86
Grzegorz Czechowski
Kite, 2018
Hammer price: 2,400 PLN
87
Joanna Szostak
Landscape 4 I 18, 2018
Hammer price: 500 PLN
88
Stanislaw Tomalak
From the series 'Seas and Ports', Part 431, 2017
Hammer price: 1,000 PLN

Twoje wybrane obiekty

Rodzaj wydruku