Old Masters, 19th Century and Modern Art (results)
12 December 2019, 7 PM CET

Wilhelm Kotarbinski (1849 - 1922)
Venetian serenade, 1881
Hammer price: 2,000,000 PLN
Object LOT number
Venetian serenade, 1881

Hammer price: 2,000,000 PLN

oil on lined canvas, 150 x 225 cm
signed, dated and inscribed lower right: 'W. Kotarbinsky | Roma | 1881'
ID: 79682
Taxes and fees
Provenance
  • auction house Dorotheum, Salzburg, November 2005
  • private collection, Poland
  • DESA Unicum, June 2015
  • private collection, Poland
More information
Prezentowana „Wenecka serenada” Wilhelma Kotarbińskiego jest przykładem jednego z tych XIX-wiecznych obrazów, które podejmowały temat idyllicznego mitu miasta kanałów. Jest przykładem tym ciekawszym, że w malarstwie polskim tematy weneckie są, aż do około 1900, stosunkowo rzadkie. W II połowie XIX wieku oprócz Kotarbińskiego podejmował je w najciekawszej formie Aleksander Gierymski. „Wenecka serenada” cechuje się wyważoną, panoramiczną kompozycją. Mocno zaznaczony pierwszy plan zajmuje odmalowana intensywną, smolistą czernią gondola. Na jej pokładzie znajduje się grupa młodych muzykujących postaci i ponury gondolier. Tło obrazu zajmuje szeroki pas błękitno- -różowej laguny i mgliście malowany widok miasta. W ogólnym zarysie kompozycja Kotarbińskiego nawiązuje być może do obrazu niemieckiego akademika Rolanda Risse (1835-87) „Ostatnie dni Pompejów”. Obie prace łączy niezwykły nastrój. Zarówno Risse, jak i Kotarbiński wykorzystali na swoich płótnach motywy radosnej idylli, ale rozbudowali je o figurę posępnego wioślarza nadającą całości historiozoficznego, refleksyjnego wymiaru. „Wenecka serenada” zajmuje w twórczości Kotarbińskiego szczególne miejsce. Artysta opracował jeszcze dwie inne wersje kompozycji. Druga, o nieco mniejszych wymiarach (98 × 202 cm), znajduje się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu. Toruński „Spacer gondolą” datuje się na lata 90. XIX wieku i jest prawdopodobnie repliką „Weneckiej serenady”. Trzeci obraz znajduje się w zbiorach prywatnych i jest prawdopodobnie szkicem przygotowawczym do którejś z pozostałych dwóch kompozycji. W prawym dolnym rogu „Weneckiej serenady” widnieje sygnatura: ‘W. Kotarbiński | Roma | 1881’ zaświadczająca, gdzie i kiedy artysta pracował nad obrazem. Kotarbiński znalazł się we Włoszech w 1871. Wydaje się, że młodym artystą opuszczającym Warszawę kierował (godny romantycznego Künstlerroman) odruch buntownika. Kotarbiński emigrował bowiem wbrew woli ojca gwałtownie sprzeciwiającego się rozpoczętym przez syna w Warszawie studiom malarskim. Młody artysta zaciągnął pożyczkę u wuja, wystąpił o stypendium Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Zgromadzone środki były jednak bardzo skromne i Kotarbińskiego czekała w Rzymie bieda. W Wiecznym Mieście artysta został przyjęty do Akademii Świętego Łukasza. Jego profesorem był m.in. znany ówcześnie akademik Francesco Podesti. We Włoszech Kotarbiński był ściśle związany z polską i rosyjską kolonią artystyczną. Bywał m.in. u Henryka Siemiradzkiego. Do grona jego najbliższych przyjaciół należeli również bracia Aleksander i Paweł Swiedomscy. Początkowo polski artysta korzystał z ich atelier przy Via Margutta. Po ukończeniu studiów Kotarbiński wynajął własną pracownię przy Via di San Basilio na Kwirynale. To właśnie tam musiała powstać „Wenecka serenada”. W okresie, w którym artysta pracował nad obrazem, jego sytuacja materialna była znacznie lepsza niż w czasie jego lat studenckich. Kotarbiński znalazł się w 1880 w orbicie Władimira Stasowa, wybitnego rosyjskiego krytyka i historyka sztuki. Stasow od lat 70. był jednym z najważniejszych promotorów sztuki rosyjskich realistów, pieriedwiżników, i Ilii Riepina. W 1880 zlecił on Kotarbińskiemu opracowanie malarskiej kopii jednego z XV-wiecznych rękopisów przechowywanego w Bibliotece Watykańskiej. Z innych ważnych mecenasów Kotarbińskiego należy wymienić Josipa Strossmayera, Wasyla Soldatenkowa, Iwana Tareszenko i polskiego kolekcjonera Władysława Kościelskiego.

Dodaj obiekt

Tomasz Poznysz
Eine kleine Mickey Mouse, 2015
Hammer price: 4,200 PLN
Monika Wyloga
Humming-bird, 2015
Hammer price: 1,000 PLN
Barbara Olszewska
Forget-me-not, 2015
Hammer price: 2,200 PLN
Viola Tycz
Rat race I, 2015
Hammer price: 800 PLN
Michal Powalka
Pillars, 2015
Hammer price: 8,000 PLN
Sylwia Muzylo-Bajsarowicz
Woman, 2015
Hammer price: 800 PLN
Lukasz Bilinski
Holly Sebastian in mood, 2015
Hammer price: 8,500 PLN
Paulina Penc
Mickey Mosuses dream - self portrait, 2014
Starting price: 500 PLN
Katarzyna Pieczynska
Life on Mars / Carnival, 2015
Hammer price: 600 PLN
Jolanta Lach
Pearl, 2015
Price: 3,000 PLN
Adam Bakalarz
FS03, 2015
Hammer price: 8,500 PLN
Dorota Jedrusik
In the air - line 002, 2015
Hammer price: 1,600 PLN
Kamil Kmiecik
Ombrasorta, 2015
Hammer price: 1,600 PLN
Rafal Knop
Apollo I, 2015
Hammer price: 1,100 PLN
Stanislaw Tomalak
Quadrat 289, 2015
Hammer price: 1,600 PLN
Katarzyna Kania
Crystal Dimension, 2015
Starting price: 500 PLN
Judyta Krawczyk
Tricks, 2015
Hammer price: 500 PLN
Rafal Wojcik
Lies, 2014
Hammer price: 3,500 PLN
TATAI
Moirai, ATROPOS, 2015
Hammer price: 1,300 PLN
Krzysztof Zielinski
Scenes Related VI, ed. 4/5, 2007
Hammer price: 700 PLN
Michal Bernad
The two by the forest, 2015
Hammer price: 600 PLN
Agnieszka Butkowska
To the sea, 2015
Hammer price: 2,800 PLN
Katarzyna Piotrowicz
DSC_7027, 2015
Hammer price: 1,400 PLN
Paulina Zalewska
Farewell, 2015
Hammer price: 3,800 PLN
Anna Piotrowiak
Air Port One, 2015
Hammer price: 1,200 PLN
Piotr Szczur
Rain, 2015
Hammer price: 1,000 PLN
Michal Wegrzyn
rRegular 2000, 2015
Hammer price: 1,100 PLN
Sonia Ruciak
Beginning, 2015
Hammer price: 7,500 PLN
Joanna Polkosnik
Erne, 2015
Hammer price: 1,000 PLN
Adrian Tkaczyk
Rider 10, 2015
Hammer price: 1,500 PLN
Agnieszka Pawlowska
It's not enough time. We still threatens us with eternity, 2015
Hammer price: 3,200 PLN
Monika Lakomska
Confidences piramid, 2015
Hammer price: 1,000 PLN
Lily Woo
Amok II, 2015
Hammer price: 1,600 PLN
Campio
Angular rainbow, 2015
Hammer price: 1,400 PLN
Danuta Wojcik
Behind horizon..., 2015
Hammer price: 900 PLN
Krzysztof Jankowski
Moose, 2015
Hammer price: 2,200 PLN
Katarzyna Golebiowska
22.32, 2015
Hammer price: 3,500 PLN
Damian Cosma
TH3 AWAK3N1NG, 2015
Hammer price: 2,500 PLN
Sebastian Skoczylas
Purple cloud, 2015
Hammer price: 2,200 PLN
Lech Bator
Levitation, ed. 1/10, 2012
Hammer price: 1,600 PLN
Dominik Tarabanski
From the series 'Transitions', ed. 8/10 , 2012
Hammer price: 1,000 PLN
Mateusz Rybka
Napoleon and his women, 2015
Hammer price: 1,300 PLN
Stefan Hanckowiak
Lupus et Ovis Lebus, 2009
Hammer price: 600 PLN
44
Bartosz Michal Hoppe-Sadowski
Sympohony no. #7, 2015
Hammer price: 800 PLN
Urszula Koziel
From the series 'Quietly', 2015
Hammer price: 700 PLN
Marcin Slusarczyk
From the series 'Clipping infinity', Black, 2007
Starting price: 500 PLN
47
Marta Bilecka
Silence XXI, 2014
Hammer price: 1,000 PLN
48
Janusz Orzechowski
In the sun II, 2015
Hammer price: 1,600 PLN
49
Magdalena Szilke
Cows, diptich, 2015
Hammer price: 3,500 PLN
50
Aleksandra Kowalczyk
Untitled, 2015
Hammer price: 2,400 PLN
51
Malgorzata Jastrzebska
Nr 423, 2015
Hammer price: 1,100 PLN
52
Dominik Smolik
Stochastic, 2015
Hammer price: 1,300 PLN
53
Anna Zalewska
Controlled wishes, 2015
Hammer price: 3,200 PLN
54
Milena Brudkowska
Gray II, 2015
Hammer price: 1,100 PLN
55
Magdallene Penke
In Sleep, 2015
Hammer price: 1,700 PLN
56
Slawomir Danielski
Tangled Fallow, 2015
Hammer price: 700 PLN
57
Kamil Jakobczak
Madness Night, 2015
Hammer price: 500 PLN
58
Izabela Ciaston
My deer, My dear, 2015
Hammer price: 600 PLN
59
Marta Szarek-Michalak
Flakes pouring ..., 2015
Hammer price: 1,000 PLN
60
Katarzyna Oronska / Orno
At the horse race, 2015
Hammer price: 1,200 PLN
61
Janina Zaborowska
Elephant, 2015
Hammer price: 1,300 PLN

Twoje wybrane obiekty

Rodzaj wydruku