École de Paris (results)
14 May 2019 7 PM CET

Hammer price: 7,000 PLN
LOT number
63

Hammer price: 7,000 PLN

oil/paperboard, 46 x 55 cm
signed lower right: 'C. Terechkovitch'
ID: 59142
Taxes and fees
- In addition to the hammer price, the successful bidder agrees to pay us a buyer's premium on the hammer price of each lot sold. On all lots we charge 18 % of the hammer price.
- To this lot we apply 'artist's resale right' ('droit de suite') fee. Royalties are calculated using a sliding scale of percentages of the hammer price.
Provenance
  • private collection, Warsaw
More information
Pejzaże i weduty Constantina Terechkovitcha pochodzą głównie z jego podroży. Autor chętnie uwieczniał widoki Bretanii, Normandii, Szampanii i południa Francji. Prezentowana kompozycja powstała prawdopodobnie na francuskiej prowincji. Artysta odtworzył niewielki rynek otoczony przez domy i kościół. Terechkovitch posłużył się nasyconą, wyrafinowaną paletą z silnymi akcentami błękitu i cynobru. Choć prezentowany pejzaż krajobraz może się na pierwszy rzut oka kojarzyć z kompozycjami dziełami Maurice’’ a Utrilla, pamiętać należy, że w oczach krytyki obaj artyści byli osobni. W czerwcu 1932 roku na łamach „Formes” Waldemar Georges pisał o „barbarzyńcy” Terechkovichu w opozycji do malarzy Francuzów. Zdaniem Georgesa „kolorystyka [jego prac] nie jest i nigdy nie będzie kolorystyką malarzy francuskich”, ponieważ artysta twórca „stawia przed naszymi oczyma życie i naturę. Pozostaje wrażliwy na malownicze detale. Wszystkie motywy są igraszką. Jego kolory są jasne, cierpkie”, a Rosjanin przynosi od Paryża swój „nieposkromiony temperament kolorysty, impulsywny, samorzutny, nad którym jednak artysta stara się panować i harmonizować”.